Sekretarz generalny OBWE powiedział, że media przekręciły jego słowa na temat cerkwi lokalnej

Sekretarz generalny OBWE powiedział, że media przekręciły jego słowa na temat cerkwi lokalnej
Sekretarz generalny OBWE Thomas Greminger oświadczył, że w niektórych ukraińskich mediach zostało opublikowane niepoprawne tłumaczenie i wyrwane z kontekstu kilka cytatów z jego wywiadu dla niemieckiej gazety Neue Osnabrücker Zeitung.
 

W szczególności chodzi o wypowiedzi w stosunku do Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, poinformowano korespondenta Ukrinformu w stałym przedstawicielstwie Ukrainy w organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

 
„Po wywiadzie sekretarza generalnego OBWE dla jednej z niemieckich gazet, stały przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Ihor Prokopczuk zwrócił się o wyjaśnienie dotyczące poszczególnych tez o Ukrainie. W odpowiedzi Thomas Greminger oświadczył, że poszczególne wypowiedzi, w tym w odniesieniu do Prawosławnej Cerkwi Ukrainy, były błędnie zinterpretowane w ukraińskich mediach” — poinformowano w przedstawicielstwie.
 
Według resortu temat ten szczegółowo zostanie omówiony podczas następnego spotkania Prokopczuka z sekretarzem generalnym OBWE, którego data nie została na razie ustalona.
 
Chodzi przede wszystkim o ten moment w wywiadzie, gdzie Greminger nazywa „punkty napięcia” między Ukrainą i Rosją, wśród których jest kwestia cerkwi, co niektóre ukraińskie media zinterpretowały tak, że sekretarz generalny OBWE uważa utworzenie niezależnej Prawosławnej Cerkwi Ukrainy za „prowokację”.
 
W internecie do tej pory można znaleźć wiadomości niektórych ukraińskich mediów z tytułem w stylu „Sekretarz generalny OBWE nazwał utworzenie cerkwi Prawosławnej Cerkwi Ukrainy prowokacją”.
 
Na stronie OBWE opublikowano oświadczenie w sprawie wywiadu sekretarza generalnego Thomasa Gremingera dla niemieckiego Neue Osnabrücker Zeitung. Czytamy tam, że po publikacji w dniu 24 grudnia tego wywiadu w różnych mediach zostało opublikowanych „kilka błędnych tłumaczeń i wyrwanych z kontekstu cytatów”. Sekretariat OBWE wezwał do korzystania z oryginalnego tekstu wywiadu.

Artykuły powiązane