Ukraina domaga się 29 grudnia negocjacji o natychmiastowym zwolnieniu zakładników

Ukraina domaga się 29 grudnia negocjacji o natychmiastowym zwolnieniu zakładników
Strona rosyjska zablokowała formuły uwalniania zakładników i więźniów politycznych, które proponowała Ukraina podczas wideokonferencji zespołu do spraw bezpieczeństwa trójstronnej grupy kontaktowej.

Poinformowała o tym pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Irina Heraszczenko na Facebooku.

"Strona ukraińska ostro zażądała przeprowadzenia 29 grudnia wideokonferencji humanitarnej podgrupy z jedną kwestią - natychmiastowe uwolnienie zakładników i więźniów politycznych. Strona ukraińska poinformowała, że jest gotowa do dyskusji odnośnie każdego nazwiska na każdej liście, aby zbliżyć pozycje i wyjść na kompromis. Jesteśmy gotowi do kroków w formacie 1-1, 2-2, wszelkich form i formatów by odmrozić kwestię uwolnienia. Nalegamy jednak, aby wszystkie strony, jeżeli jest wola polityczna, mogły przeprowadzić wielkie zwolnienie przed świętami Bożego Narodzenia, do 7 stycznia 2019 roku. Jesteśmy gotowi zrobić to 5 stycznia i zaproponowaliśmy formułę. Rosjanie zablokowali i tę propozycję, kategorycznie odmawiając Skype-konferencji w sprawie uwolnienia zakładników. Nie zależy im na swoich obywatelach rosyjskich w ukraińskich więzieniach. Niestety, nie oddają naszych ", - zawiadomiła Heraszczenko. Dodała, że wymaga to nowych sankcji - osobowych, zaangażowanych do terroru wobec więźniów politycznych, i w ogóle przeciwko Federacji Rosyjskiej.

Heraszczenko również powiedziała, że Rosjanie po prostu wstali i wyszli z sali, gdzie odbywała się Skype-konferencja, gdy strona ukraińska postawiła przed przedstawicielem Federacji Rosyjskiej pytanie natychmiastowego uwolnienia więźniów-marynarzy z załogi zatrzymanych przez Rosjan statków. "Strona ukraińska już poinformowała partnerów formatu normandzkiego o niestosownym zachowaniu przedstawicieli rosyjskich, którzy dosłownie uciekają od dyskusji na temat wszelkich zagadnień związanych z prowokacją na Morzu Azowskim", - zaznaczyła Heraszczenko.

Dodała ona także, że po zakończeniu stanu wojennego strona ukraińska potwierdziła gotowość wprowadzenia trybu ciszy w święta bożonarodzeniowe i noworoczne w noc na 28 grudnia. Przypomniała, że będzie to 18. na koncie ogłoszenie trybu ciszy. Poprzednie, jej zdaniem, nie wytrzymało nawet 10 minut - "ze względu na destrukcyjną i prowokacyjną pozycję Federacji Rosyjskiej i ich marionetek".

"Chcielibyśmy wierzyć, że uda się osiągnąć zrównoważony tryb ciszy. I jest w tym bardzo ważna rola SMM OBWE, od misji oczekujemy większej aktywności. I domagamy się obecności OBWE w akwenie Morza Azowskiego i Portu Kercz. I jak by Rosjanie nie uciekali od omówienia tej kwestii, tak obecnie jak i w przyszłości na wszystkich polach będziemy podnosić ten problem, od Wiednia do Mińska, od Nowego Jorku do Berlina", - powiedziała pierwszy zastępca przewodniczącego RNU.

Artykuły powiązane