W Rosji chcą pod Putina zmienić konstytucję - Bloomberg

W Rosji chcą pod Putina zmienić konstytucję - Bloomberg
W rosyjskiej Dumie Państwowej pojawił się pomysł wprowadzenia zmian w konstytucji na tle prób Kremla, bez względu na wymóg ustawy zasadniczej, zostawić Władimira Putina u władzy po zakończeniu obecnej kadencji w 2024 roku.

 

Pisze o tym w swoim artykule wydanie Bloomberg.

Z taką inicjatywą wystąpił przewodniczący rosyjskiego parlamentu Wiaczesław Wołodin podczas wtorkowego spotkania z Putinem. Zasugerował on, że istniejące normy Konstytucji Federacji Rosyjskiej straciły swoją istotę i skuteczność, jednak nie sprecyzował o jakie zmiany w dokumencie chodzi. Prezydent na razie nie odpowiedział na propozycję.

"W społeczeństwie dojrzały pytania, szanowny Władimirze Władimirowiczu. Jest to czas, kiedy możemy odpowiedzieć na te pytania, nie zagrażając żadnym zasadniczym postanowieniom. Prawo, nawet takie, jak ustawa zasadnicza, nie jest dogmatem" - powiedział Wołodin na spotkaniu.

"Chodzi o przekazanie władzy" - skomentował inicjatywę parlamentu analityk polityczny i były kremlowski asystent Gleb Pawłowski. "Putin popiera tę grę, czyniąc niejednoznaczne aluzje", - dodał on.

Inni analitycy potwierdzili gazecie, że władza w ten sposób przygotowuje grunt do tego, by Putin został "u steru" po 2024 roku, chociaż rosyjska konstytucja zabrania mu kandydować ponownie.

Według agencji Bloomberg, polityczni analitycy i wtajemniczeni w kwestie rządowe już kilka miesięcy omawiają możliwość zmian konstytucyjnych, ponieważ wzrasta zainteresowanie końcem kadencji Putina.

Ogólne nastroje w społeczeństwie rosyjskim wskazują na to, że Putina, jako gwaranta tego systemu, nie ma komu zastąpić", - powiedział politolog Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Walerij Sołowiej.

"Żaden z potencjalnych kandydatów nie jest w stanie utrzymać »świętych relacji« z narodem. Tym sposobem, jako najlepszy wariant postrzegana jest zmiana konfiguracji rządu, aby Putin pozostał ośrodkiem podejmowania decyzji" - dodaje.

Analitycy uważają, że wśród hipotetycznych wariantów jest mianowanie w chwili obecnej organu doradczego Rady Federacji Rosyjskiej najwyższym organem w kraju i zrobienie Putina jego kierownikiem.

Zdaniem Sołowieja, nowego prezydenta mogą pozbawić wielu uprawnień.

Politolog przewiduje, że proces wprowadzania zmian w konstytucji może rozpocząć się już w 2020 roku.

Warto przypomnieć, że 25 grudnia w trakcie spotkania deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej z prezydentem Władimirem Putinem spiker Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin wystąpił z propozycją przeanalizowania, o ile postanowienia Konstytucji Federacji Rosyjskiej "są efektywne i nie straciły swojej istoty".

Artykuły powiązane