Doradca finansowy Poroszenki płaci amerykańskiej firmie za lobbing

Doradca finansowy Poroszenki płaci amerykańskiej firmie za lobbing
Dyrektor zarządzający spółki inwestycyjnej ICU oraz doradca finansowy prezydenta Petra Poroszenki Makar Paseniuk płaci każdego miesiąca 100 tys. dolarów amerykańskiej firmie Ben Barnes Group za lobbowanie interesów finansowych AS Prima Societas – spółki offshore zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (Mandar House, Johnson’s Ghut PO Box 3257, Road Town, Tortola, BVI), której właścicielem jest Artem Saprykin mający powiązania z Walerią Hontariewą.

Świadczy o tym kontrakt zawarty między firmami Ben Barnes Group i AS Prima Societas Limited, który jest dostępny na stronie fara.gov (rejestrator publiczny Ministerstwa Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych), jak informują ukraińskie media.

Z umowy, która jest w pełni dostępna na stronie internetowej wynika, że pierwsza wpłata wpłynęła w październiku 2015 roku. Tak więc do tej pory na rachunek amerykańskich lobbystów trafiło już 600 tys. dolarów.


Ponadto w punkcie 8b mowa, iż właścicielem, kierownikiem oraz źródłem finansowania spółki offshore jest „rząd zagraniczny, partia polityczna lub inny mocodawca”, a przy tym nie precyzuje się, który z wymienionych podmiotów dokonuje płatności.

W ten sposób, prywatna zagraniczna firma płaci w USA za usługi lobbistyczne na rzecz ukraińskiej władzy państwowej .

 

Informacje na temat konkretnych osób stojących za spółką offshore AS Prima Societas Limited podano na stronie 2, w pkt. 9. Czytamy, że spółka offshore jest własnością Artema Saprykina, zaś honoraria wypłacane na rzecz Ben Barnes Group przez AS Prima Sodetas subsydiuje Makar Paseniuk.


Należy dodać, że w domenie publicznej można znaleźć informacje na temat osób, które mają związek z firmą ICU, gdzie stanowisko szefa rady dyrektorów obejmowała dawniej Waleria Hontarewa.

Przypomnijmy, że wymieniony w kontrakcie Makar Paseniuk sprawuje obecnie funkcję doradcy finansowego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Artykuły powiązane