Kwaśniewski: Putin czeka na Majdan nr 3

Kwaśniewski: Putin czeka na Majdan nr 3
W wywiadzie dla TVN24 były prezydent powiedział, że jego zdaniem Władimir Putin wolałby uniknąć stosowania metod wojennych wobec Ukrainy, aby osiągnąć swoje cele.  

Zdaniem Kwaśniewskiego Putin nie będzie stosował metod militarnych. Będzie on stosował permanentną destabilizację Ukrainy i prowadził agresywną propagandę, co ma doprowadzić do tego, że Ukraińcy będą chcieli ponownie przyłączyć się do Rosji, dodał.

Przywódca Rosji nie zdaje sobie sprawy z tego, co się wydarzyło przez ostatnie 25 lat niepodległości Ukrainy, a w szczególności podczas obu Majdanów. „Naród ukraiński powstaje, on się rodzi na naszych oczach, a paradoksalnie jednym z ojców narodu ukraińskiego jest Putin” - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

„Nie wierzę w to, aby Putin był do tego stopnia nieodpowiedzialny. On może ten cel pt. 'przejęcie Ukrainy' osiągnąć bez stosowania metod militarnych” - tak skomentował możliwość kolejnej ofensywy separatystów na wschodzie Ukrainy, były prezydent RP.

„Dlaczego on nie zastosuje metody militarnej? Po pierwsze to oznaczałoby zerwanie jakichkolwiek jego kontaktów z partnerami, którzy jeszcze chcą z nim rozmawiać. Po drugie to jest uniemożliwienie jakichkolwiek gestów ze strony polityków, którzy są wobec niego bardziej przychylni typu Grecja czy Włochy, bo agresja będzie udowodniona. Po trzecie Zachód będzie musiał zareagować, a to oznacza poszerzenie sankcji. To jest po prostu wejście w etap nie zimnej, ale już gorącej wojny, co wydaje mi się nie jest w interesie Putina” - powiedział Kwaśniewski.

„Nie wystarczą mu te republiki, które ma. On czeka na moment kiedy zmęczony naród ukraiński zrobi Majdan numer trzy” - przyznał były polski przywódca.
Dodał, że po rozpoczęciu trzeciego Majdanu Putin powie: „słuchajcie, dość tego europejskiego marzenia, porozmawiajcie z tymi, od których możecie uzyskać realną pomoc. Znajdą się politycy na Ukrainie, którzy powiedzą, że trzeba dogadać się z Moskwą. Starsze pokolenie może to przyjąć”.

„Pomyłka Putina może polegać na tym, że może nie docenić ukraińskości Ukraińców” - podsumował Kwaśniewski.

Były prezydent RP zarzucał, że Petro Poroszenko poprowadzi walkę z oligarchami, podczas gdy sam jest jednym z nich. Dodał, że „deoligarchizacja” to bardzo trudny proces, jednak niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania Ukrainy, a pozycja oligarchów na Ukrainie jeszcze nigdy nie była tak słaba jak w tej chwili.

„Wydaje mi się, że ta "deoligarchizacja" to proces bardzo ważny. Myślę, że Poroszenko rozumie, że kolejnego kroku bez tego procesu nie będzie mógł zrobić. Co znaczy ta "deoligarchizacja"? Oczywiście nikt nie będzie nacjonalizował majątków oligarchów, bo to w ogóle położyłoby gospodarkę Ukrainy. Ale trzeba z całą mocą, z całą surowością zerwać więzi polityki i biznesu”- podkreślił.