W Kijowie polscy politycy spotkali się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

W Kijowie polscy politycy spotkali się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy
16 maja przewodniczący Rady Najwyższej Andrij Parubij spotkał się z delegacją Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z kierownikiem grupy Michałem Dworczykiem na czele, informuje rządowy portal "Hołos Ukrainy".

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu w imieniu Ukrainy podziękował Polsce za wsparcie, podkreślając, że Ukraina obecnie kontynuuje walkę o niepodległość przeciwko największej sile militarnej w Europie – putinowskiej Rosji. "Polacy chyba jak nikt inny rozumieją, że nasi chłopcy na froncie bronią nie tylko Ukrainy, ale też całej Europy", – powiedział Andrij Parubij. Jak mówi przewodniczący Rady Najwyższej, z pewnością właśnie tym jest spowodowane to wielkie wsparcie ze strony Polski, które odczuwa państwo ukraińskie.

Andrij Parubij powiedział, że historia dwóch narodów nie jest łatwa, ale powinniśmy pamiętać te dni, które były wielkie dla historii obu narodów. "Przeszłość nie powinna budować przyszłości, tym bardziej teraz, gdy kontynuujemy walkę przeciwko imperialnej inwazji", – powiedział Andrij Parubij.

13248528 1105983466134502 5127497974938993154 o

Przewodniczący parlamentu podkreślił także, że w wielu reformach, które przeprowadza się na Ukrainie, wykorzystuje się przykład Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o decentralizację władzy. Wyraził również nadzieję na dalszą aktywizację współpracy w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Z kolei Michał Dworczyk podziękował przewodniczącemu ukraińskiego parlamentu za organizację spotkania. Delegacja polskiego parlamentu reprezentowała trzy największe frakcje i posłów, którzy są zainteresowani wzmocnieniem dalszej współpracy z Ukrainą. Michał Dworczyk zapewnił, że bez względu na polityczne dyskusje Polska jest sojusznikiem i jest jednomyślna, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy. Przewodniczący polskiej delegacji przypomniał, że pierwszym europejskim politykiem, który w czasie Euromajdanu poparł Ukrainę i wystąpił na Majdanie, był Jarosław Kaczyński, lider największej w Polsce partii "Prawo i Sprawiedliwość". Zapewnił, że Polska w dalszym ciągu jest nastawiona na to, by wspierać demokratyczny, europejski kurs Ukrainy podczas reformowania państwa i konfrontacji z zewnętrznym agresorem. "Tylko ścisła współpraca Polski i Ukrainy może uczynić nas znaczącymi podmiotami na arenie międzynarodowej, by traktowano nas poważnie i na Zachodzie, i na Wschodzie", – powiedział Michał Dworczyk.

Przewodniczący delegacji polskiego parlamentu przekazał Andrijowi Parubijowi list od marszałka Sejmu Polski z propozycją dla deputowanych Rady Najwyższej, by przyjeżdżali do Polski z wizytami w celu zapoznania się z pracą Sejmu, Senatu i centralnych organów władzy wykonawczej.

Artykuły powiązane