Politolog: Polska i Ukraina nie odwrócą się do siebie plecami

Politolog: Polska i Ukraina nie odwrócą się do siebie plecami
Bez względu na głośnie oświadczenia polityków o wydarzeniach na Wołyniu droga ku dialogowi Polski i Ukrainy wciąż nie jest zamknięta. Takie zdanie wyraził politolog Jewhen Magda.

„Sądzę, że formuła ‘wybaczamy i prosimy o wybaczenie’ jest uniwersalna i nie ma dla niej alternatywy. Świadczy o tym to, że Petro Poroszenko uczcił pamięć ofiar tragedii wołyńskiej, a Andrzej Duda weźmie udział w uroczystych obchodach 25. rocznicy uzyskania niepodległości przez Ukrainę. Wynika z tego, że drogi dialogu, niezależnie od głośnych oświadczeń różnych polityków, nie są zamknięte. Tak czy inaczej, Polska i Ukraina nie odwrócą się do siebie plecami” - uważa politolog. Zaznacza on również, że dla ponad 15-letnich partnerskich relacji między Polską i Ukrainą nastąpił niełatwy czas.

„Myślę, że i w Kijowie, i w Warszawie rozumie się, że w wyniku eskalacji tego konfliktu wygrywa tylko trzecia strona, i wiadomo nawet, gdzie ta strona się znajduje” - dodał politolog.

Dodatkowo Magda zaznaczył, że dyskusja wokół wydarzeń na Wołyniu pojawia się regularnie w lipcu, kiedy Polska obchodzi tak zwany dzień męczeństwa Kresowian.

„Temat ten ciągle zaostrza się w lipcu, kiedy w Polsce obchodzi się tak zwany dzień męczeństwa Kresowian. Temat jest drażliwy dla polskiego społeczeństwa. Tak samo ukraińskie społeczeństwo ma swoje trudne tematy. Szczerze mówiąc, to taka konfliktowa historia, polskiego i ukraińskiego narodu, nie jest wyjątkiem w Europie. Rzecz w tym, żeby przewrócić tę kartę historii i iść dalej. Dlatego jeśli będziemy zagłębiać się wyłącznie w wyjaśnianie różnych wydarzeń historycznych, to nigdy nie pójdziemy do przodu. Nie możemy przepisać historii na nowo, ale możemy oddać minione wydarzenia historykom, aby to oni się nimi zajęli, i ruszyć do przodu. Myślę, że jest to w interesach zarówno Ukrainy, jak i Polski” - podsumował Magda.

Artykuły powiązane