Ukraina i Polska muszą wspólnie rozwiązać kwestię Wołynia – Waszczykowski

Ukraina i Polska muszą wspólnie rozwiązać kwestię Wołynia – Waszczykowski
Minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski uważa, że Ukraina i Polska muszą wypracować wspólną wizję tragedii wołyńskiej i historycznej roli UPA.

Na stronie internetowej MSZ poinformowano, że minister oświadczył o tym w wywiadzie dla „Wprost”.

„Z tej sytuacji (różne interpretacje działań OUN-UPA i tragedii wołyńskiej na Ukrainie i w Polsce – red.) można wybrnąć poprzez wspólne działania wzorowane na doświadczeniach instytutu Yad Vashem (oficjalny instytut w Jerozolimie, poświęcony ofiarom Holokaustu, założony w 1953 roku – red.) czy na pojednaniu polsko-niemieckim”,– zaznaczył minister.

Zdaniem Waszczykowskiego ważnym elementem w rozwiązaniu tego trudnego problemu w stosunkach dwustronnych jest przede wszystkim edukacja.

„Ważna jest też edukacja, bo w obu społeczeństwach nie ma świadomości, czym była UPA. Ukraińcy są przekonani, że oni walczyli głównie z Sowietami i trochę z Niemcami. Tragedia wołyńska jest tam (na Ukrainie – red.) prawie w ogóle nieznana”, – dodał Waszczykowski.

Jego zdaniem Ukraina i Polska muszą wspólnie „odrobić tę lekcję”, jednak pojednanie stanie się niemożliwe w przypadku, gdy na Ukrainie odbędą się zakrojone na szeroką skalę uroczystości z okazji 75. rocznicy utworzenia UPA.

„Musimy odrobić tę lekcję, ale nie da się tego zrobić, jeśli na Ukrainie dojdzie do jakiejś wielkiej ogólnonarodowej fety z okazji 75 rocznicy UPA. Gdyby tak się stało, to może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie. Mam nadzieję, że w Kijowie mają tego świadomość, bo przesłanie z Polski było bardzo jasne”, – podkreślił szef dyplomacji Polski.

Wcześniej informowaliśmy, że ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski Pawło Klimkin i Witold Waszczykowski porozumieli się w sprawie organizacji współpracy historyków obu krajów w celu zgłębienia wiedzy na temat wydarzeń, które rozegrały się na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Artykuły powiązane