środa, 15 marzec 2017 14:07

Zagrożenia ze strony Rosji i międzynarodowego terroryzmu mają wspólne źródło – Macierewicz

Rosja i międzynarodowy terroryzm stanowią zagrożenia mające wspólne źródło.

Minister obrony narodowej Polski Antoni Macierewicz powiedział o tym podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym i aparatem attaché wojskowych w Warszawie z okazji 18-lecia przystąpienia Polski do NATO, przekazuje własny korespondent Ukrinformu.

„Dzisiaj jesteśmy zjednoczeni także dzięki zrozumieniu, że te zagrożenia płyną z tego samego źródła, że aby sprostać tym wyzwaniom, musimy wspólnie działać tak samo, przykładając wielką wagę do zagrożeń z południa ze względu na szerzący się międzynarodowy terroryzm, którego dzisiejszą reprezentacją jest tak zwane Państwo Islamskie, jak i ze strony Federacji Rosyjskiej, która okupuje i zagraża państwom wolnego świata”, – podkreślił Macierewicz.

Jest przekonany, że gdyby świat wcześniej zdołał zrozumieć zagrożenia ze wschodu, nie doszłoby do wielu tragedii.

„Myślę przede wszystkim o agresji na Gruzję, myślę o dramacie smoleńskim, myślę o zestrzeleniu samolotu linii malezyjskich, myślę wreszcie o agresji na Ukrainę, która trwa po dzień dzisiejszy i zagraża nie tylko integralności terytorialnej Ukrainy, ale samym podstawom ładu prawnego na terenie Europy i na świecie”, – podkreślił szef ministerstwa obrony Polski.

Zaznaczył, że na dziś członkostwo Polski w NATO jest symbolem bezpieczeństwa kraju. Macierewicz przypomniał, że rok 2016 stał się pierwszym, w którym wojska Sojuszu są obecne w Polsce, a fakt członkostwa w organizacji nabrał swojego materialnego wymiaru.

Polska wraz z Czechami i Węgrami weszła do NATO w marcu 1999 roku.

 

Praca w Polsce