środa, 15 marzec 2017 18:24

W Polsce zostanie ułatwiony dostęp do broni palnej

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wypowiedział się na rzecz rozszerzenia dostępu mieszkańców kraju do broni, jednak tylko po odpowiednim przygotowaniu.

„W pierwszej kolejności trzeba przywrócić w szkołach zajęcia z przysposobienia wojskowego oraz zwiększyć liczbę szkół mundurowych, rozbudować armię, w tym jednostki obrony terytorialnej. Te działania w sposób naturalny przygotują społeczeństwo także do poszerzenia prywatnego, cywilnego dostępu do broni”, — powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Do Rzeczy”.

Jednocześnie minister wypowiedział się przeciwko liberalizacji przepisów dotyczących pozwoleń na broń w sytuacji, gdy duża część społeczeństwa nigdy wcześniej nie miała z nią do czynienia i nie umie się nią posługiwać. Jego zdaniem w połączeniu z rosnącą agresją w mediach może spowodować to niepożądane skutki.

Obecnie obywatele Polski w celu nabycia broni palnej powinni przedstawić dokumenty udowadniające zapotrzebowanie na nią. Jeśli chodzi o samoobronę, potrzebne są dowody ewentualnego zagrożenia, a gdy mowa o polowaniu i strzelectwie sportowym – odpowiednie certyfikaty.

Polacy muszą udowodnić konieczność przechowywania broni również jako pamiątki, wyjaśniając, dlaczego dany rodzaj broni ma szczególną wartość. Zezwolenie jest wydawane na konkretny rodzaj i liczbę broni, amunicja do niej jest nielimitowana.

Ograniczenia nie dotyczą pracowników organów ścigania i żołnierzy, którzy muszą posiadać broń na służbie.

 

Praca w Polsce