czwartek, 16 marzec 2017 17:46

Wznowiono pracę ukraińsko-polskiego forum partnerstwa

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Witold Waszczykowski i Pawło Klimkin przeprowadzili w Warszawie negocjacje w sprawie rozwoju dwustronnej współpracy.

„Minister Waszczykowski i minister Klimkin omawiają rozwój współpracy w ramach partnerstwa strategicznego Polska-Ukraina”,- można przeczytać w komunikacie ambasady RP na Ukrainie, opublikowanym w środę po południu na Twitterze.

Ponadto, zgodnie z treścią komunikatu MSZ, ministrowie otworzyli posiedzenie inauguracyjne nowego składu forum partnerstwa obu krajów.

Jak poinformowała później służba prasowa MSZ Ukrainy, głównym zadaniem uczestników tego forum będzie „przyczynianie się do utrzymania dodatniej dynamiki i konstruktywnych działań w dialogu ukraińsko-polskim, szukanie i pomnażanie tego, co łączy, a nie dzieli nasze narody”.

Podkreśla się, że przywrócenie działalności tego forum jest szczególnie istotne w warunkach wojny hybrydowej z Rosją.

„Musimy szczerze i z zapałem kontynuować proces pojednania. Ale powinniśmy unikać nadmiernego upolitycznienia tragicznych kart historii. Nie możemy dopuścić do tego, aby wrażliwe strony wspólnej przeszłości historycznej były używane przez niszczycielskie siły dla osiągnięcia celów politycznych lub prowadziły do pogorszenia stosunków dwustronnych”, - powiedział Pawło Klimkin, występując przed uczestnikami forum.

Ukraińsko-polskie forum partnerstwa działa pod patronatem ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy od 2011 roku. Ostatnie spotkanie w starym składzie odbyło się 27 lutego 2013 roku w Warszawie.

Jak informowaliśmy wcześniej, szef MSZ Ukrainy przebywał  z wizytą w Polsce.

 

Praca w Polsce