Prokuratura w Polsce może oskarżyć Tuska o przekroczenie uprawnień – media

Prokuratura w Polsce może oskarżyć Tuska o przekroczenie uprawnień – media
Prokuratura Okręgowa w Warszawie może oskarżyć obecnego Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o przekroczenie uprawnień podczas pełnienia obowiązków na stanowisku premiera Polski.

Jak donosi Onet, poinformowała o tym Gazeta Wyborcza.

Wcześniej informowaliśmy, że polska prokuratura wezwała Donalda Tuska na przesłuchanie w sprawie współpracy byłego kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego Polski i rosyjskiej FSB.

Jak wiadomo, w grudniu 2016 roku prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm generałom Służby Kontrwywiadu Wojskowego: Januszowi N. i Piotrowi P.

Zarzuty wobec nich dotyczyły przekroczenia uprawnień poprzez rozpoczęcie współpracy ze służbami specjalnymi innego państwa bez zgody szefa rządu.

„W toku śledztwa ustalono, że generałowie posiadali jednak wymaganą zgodę premiera. Teraz prokuratorzy mają problem, bo nie są w stanie przedstawić byłym szefom wywiadu pierwotnych zarzutów”,– poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jednak, jak utrzymuje gazeta, Donald Tusk dając zgodę na negocjacje z FSB, nie konsultował tego z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Tomaszem Siemioniakiem, mimo, że Tusk był do tego zobowiązany przez Ustawę o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

„Siemioniak był przesłuchany w tej sprawie i przyznał, że Tusk się z nim nie konsultował”, – zauważa gazeta.

Warto dodać, że umowa między Służbą Kontrwywiadu Wojskowego i FSB nie weszła w życie z powodu pogorszenia się stosunków między Rosją i NATO po rozpoczęciu agresji Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Artykuły powiązane