MSZ RP: Rosja w każdej chwili może szantażować za pomocą Nord Stream

MSZ RP: Rosja w każdej chwili może szantażować za pomocą Nord Stream
Rosja rozpatruje projekty Nord Stream i Nord Stream 2 jako narzędzia polityczne i w każdej chwili może wykorzystać te gazociągi do szantażu.

Poinformował o tym w Warszawie szef MSZ Witold Waszczykowski.

„Od wielu lat uważamy zarówno Nord Stream 1, jak i Nord Stream 2, że to są instrumenty oddziaływania politycznego, przede wszystkim przez Rosję na Europę. Tego nigdy nie ukrywaliśmy, byliśmy przeciwni. Rosja może w każdej chwili wykorzystać te dwa połączenia do szantażu”, - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Waszczykowski wyraził żal z powodu tego, że poglądy Polski i wielu innych krajów Europy Zachodniej na współpracę gazową z Rosją różnią się. Powiedział, że Warszawa jest przekonana o wpływie polityki na dostawy rosyjskiego gazu do Europy.

Szef MSZ poinformował również, że Polska wraz z Ukrainą będzie „wykorzystywać wszelkie środki prawne, trybunały międzynarodowe, aby nasze spojrzenie na ten polityczny projekt przedstawiać Unii Europejskiej”.

Ostatnio PGNiG zablokowała na rok przeprowadzenie przetargu na wykorzystanie maksymalnych mocy przesyłowych gazociągu OPAL - naziemnego odgałęzienia gazociągu Nord Stream. Zdaniem Warszawy, nie pozwoliło to Gazpromowi na zmonopolizowanie korzystania z tego rurociągu.

Artykuły powiązane