czwartek, 20 kwiecień 2017 13:30

Dlaczego dla Polski ważna jest walka Kijowa z Moskwą w Hadze

Warszawa powinna uważnie śledzić rozwój konfliktu sądowego Ukrainy z Rosją.

Taką opinię dla „wPolityce” wyraził ekspert do spraw międzynarodowych, absolwent Georgetown University i Johns Hopkins University w Waszyngtonie Grzegorz Kostrzewa - Zorbas.

„19 kwietnia 2017 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości – najwyższy sąd świata – po raz pierwszy wypowie się na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę, w tym podboju i »aneksji« Krymu wraz z Sewastopolem, oraz zbrojnego utworzenia DRL i ŁRL we wschodniej części ukraińskiego terytorium przy rosyjskiej granicy”, — przypomniał.

Według niego, miesiąc wcześniej sąd wysłuchał stanowisk obu stron, ale ostateczny wyrok wyda po przyszłej dalszej rozprawie, chociaż środowa postanowienie wraz z uzasadnieniem może już zapowiadać treść przyszłego wyroku.

Grzegorz Kostrzewa - Zorbas jest pewien, że Polacy, szczególnie władze powinny bardzo uważnie śledzić przebieg wydarzeń w Holandii.

„Dotąd gotowość państwa polskiego do dochodzenia praw i roszczeń przed sądami międzynarodowymi – z wyjątkiem europejskich – była niska, a zebrane doświadczenia – małe. Lecz wyzwania są wielkie”, — wyjaśnił ekspert.

 

Praca w Polsce