Prokuratura Warszawa przesłuchała Tuska w sprawie współpracy polskiego kontrwywiadu z FSB

Prokuratura Warszawa przesłuchała Tuska w sprawie współpracy polskiego kontrwywiadu z FSB
Chodzi o umowę, podpisaną po katastrofie smoleńskiej.

Prokuratura Warszawa przesłuchała przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w sprawie współpracy polskiego kontrwywiadu z FSB.

Byłych szefów kontrwywiadu wojskowego z czasów kadencji Tuska jako premiera oskarża się o przekroczenie uprawnień służbowych. Chodzi między innymi o zawarte bez zgody władz porozumienie o współpracy między polskim kontrwywiadem i rosyjską FSB. Podpisano je po katastrofie smoleńskiej, w której zginął prezydent Polski Lech Kaczyński.

Tusk przyjechał z rodzinnego Gdańska pociągiem. Na peronie czekało kilkuset jego zwolenników i tych, którzy uważają, że Tusk powinien trafić do więzienia za rzekomą zmowę z Putinem w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

Tusk oświadczył, że sprawa przeciwko niemu jest polityczna i nie stanowi nic innego, jak „polowanie na czarownice”.

10 kwietnia 2010 w wyniku katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką oraz 86 członków rządowej delegacji, a także członkowie załogi. Prokuratura Generalna Polski wysunęła oskarżenia pod adresem rosyjskich kontrolerów i „osoby trzeciej”, mówiące o umyślnym wywołaniu katastrofy.

We wrześniu 2016 roku eksperci komisji, która bada okoliczności tragedii smoleńskiej, stwierdzili, że zapisy z czarnych skrzynek samolotu zostały sfałszowane, a wiele dokumentów w tej sprawie – ukrytych. Rosyjskie badania przyczyn katastrofy wskazują na nieszczęśliwy wypadek, spowodowany przez złą pogodę i błąd pilota.

Artykuły powiązane