Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej kupują w Polsce wszystko - od żywności po elektronikę

Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej kupują w Polsce wszystko - od żywności po elektronikę
Od początku tego roku Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego wydali w Polsce ponad 71,9 mln zł (około 17 milionów euro).
Takie dane opublikowała Administracja Skarbu Państwa Polski - informuje Polskie Radio.

Jak podkreślono w komunikacie, wartość zakupionych przez Rosjan towarów w Polsce i innych krajach UE w ciągu ostatniego roku przekroczyła wskaźniki o 33 mln zł (prawie 8 milionów euro).

O skali wydatków gości z Rosji świadczą rachunki tax free, które Rosjanie pokazują na granicy, aby uzyskać zwrot podatku VAT. W takim przypadku cena zakupu powinna przekraczać 300 zł (71 euro).

Ryszard Chudy z Administracji Skarbu Polski podkreśla, że nie wszystkie sklepy oferują rachunki tax free, nie robią tego również restauracje i hotele, a to oznacza, że w rzeczywistości Rosjanie wydają w Polsce o wiele więcej pieniędzy.

Jak zwykle na początku maja mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego masowo udali się do Polski na zakupy w związku z tzw. długim weekendem. Świadczy o tym chociażby to, że, według celników przejścia granicznego Grzechotki, od 8 do 10 maja Rosjanie okazali rachunki tax free na kwotę ponad 2 mln zł (prawie 500 tysięcy euro), co ocenia się jako swoisty rekord.

Według celników, w tym roku szczególną popularnością wśród Rosjan cieszy się elektronika: smartfony, laptopy, routery, konsole do gier, telewizory. Rosjanie w dużych ilościach kupują też żywność, odzież i obuwie. Ilość zakupów gości z Rosji nie spadła, pomimo anulowania trybu "małego ruchu granicznego" - czytamy w komunikacie.

Artykuły powiązane