Polska obiecuje opierać się karze ze strony UE w sprawie uchodźców MSZ Polski obiecuje podjąć odpowiednie środki przeciwko Komisji Europejskiej.

Polska obiecuje opierać się karze ze strony UE w sprawie uchodźców MSZ Polski obiecuje podjąć odpowiednie środki przeciwko Komisji Europejskiej.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie internetowej odpowiedź na decyzję Komisji Eropejskiej w sprawie podjęcia działań dotyczących nieprzestrzegania limitów przyjmowania uchodźców przez Polskę, Węgry i Czechy.

Zdaniem Ministerstwa w ten sposób Komisja Europejska manipuluje faktami i wtrąca się w wewnętrzne sprawy kraju.

Jednocześnie Ministerstwo obiecuje rozpocząć wzajemny proces w przypadku kontynuowania nacisków ze strony Komisji Europejskiej. Ponadto Polska podkreśla, że wykonuje swoją część walki z migracją, utrzymując granice zewnętrzne.

Minister Witold Waszczykowski w wywiadzie dla Gazety Polskiej Codziennie stwiedził, że "Polski rząd uchyla się od procedury masowego przesiedlania ludzi z jednych terenów na drugie, uchylamy się też przed stałym mechanizmem, aby to było robione również w przyszłości, gdyby doszło do kolejnych fal uchodźców; Polska jest otwarta na imigrację - przyjmujemy setki tysięcy imigrantów z Ukrainy" – powiedział minister w środę.

Wcześniej poinformowano, że Komisja Europejska zagroziła krajom UE karami finansowymi za odrzucenie uchodźców. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans skrytykował UE za niewywiązanie się z przyjętych obowiązków w zakresie podziału uchodźców.

Przypomnijmy, że przewodniczący frakcji SPD w Bundestagu powiedział, że Unia Europejska musi „odzyskać kontrolę nad procesami migracyjnymi”. Zdaniem polityka Tunezja i Maroko powinny zmienić się z krajów powodujących napływ migrantów do krajów, które ich przyjmują, podobnie jak Turcja.

Artykuły powiązane