W Polsce odradza się transport węgla po Odrze

W Polsce odradza się transport węgla po Odrze Foto: otlogistics.com.pl
Pierwszy próbny transport 2 tysięcy ton węgla zaplanowano już w tym miesiącu.
Polski holding logistyczny OT Logistics zamierza rozpocząć transportu węgla z kopalń Górnośląskiego Zagłębia Węglowego Odrą do Wrocławia w celu zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstwa energetycznego Kogeneracja Wrocław. Węgiel będzie transportowany rzeką z Portu Gliwice.

Jak poinformował „Rynek Infrastruktury”, do Portu Gliwice węgiel będzie dostarczany koleją z pobliskiej kopalni Sośnica. Przeładunkiem węgla z wagonów na barki zajmie się „Śląskie Centrum Logistyki”, które zarządza portem.

Jeśli pierwsza partia węgla zostanie przetransportowana pomyślnie, OT Logistics planuje przepławiać Odrą do 20 tysięcy ton węgla miesięcznie do końca roku.

W transport węgla między Gliwicami a Wrocławiem będą zaangażowane trzy zestawy barek i pchacze typu „Tur”. Barki na swojej drodze muszą przepłynąć 27 śluz. Długość trasy wynosi około 200 km.

Port Gliwice to port kanałowo-końcowy na Kanale Gliwickim, który ma długość 41 kilometrów i łączy port z Odrą. Średnia szerokość kanału to 40 metrów, głębokość wynosi 3,5 metra. Port jest początkowym portem Odrzańskiej Drogi Wodnej, na której jest możliwa żegluga w dół rzeki, aż do Zalewu Szczecińskiego i Morza Bałtyckiego. Jest on również uważany za najnowocześniejszy port rzeczny w Polsce. W porcie znajdują się terminale węglowe i baza magazynowa.

Wcześniej prezes partii „Prawo i Sprawiedliwość” Jarosław Kaczyński podczas spotkania z kierownictwem portów Szczecin i Świnoujście oświadczył o konieczności odrodzenia Odrzańskiej Drogi Wodnej. Podkreślił, że to da impuls do rozwoju nie tylko branży portowej, ale i w całej gospodarki kraju.

Z kolei wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Jacek Cichocki powiedział, że rozwój żeglugi na Odrze oznacza dla portów Szczecin i Świnoujście zwiększenie przeładunku do 14 mln ton rocznie.

Polska zamierza przekształcić Wisłę w nową magistralę transportową, która oprócz transportu towarów, pozwoli stworzyć w kraju kilkadziesiąt tysięcy dodatkowych miejsc pracy. W celu promowania tej idei kierownictwo województwa kujawsko-pomorskiego zorganizowało rejs barką obciążoną kontenerami na 450-kilometrowym odcinku między Gdańskiem i Warszawą.

Artykuły powiązane