niedziela, 16 lipiec 2017 15:46

W Polsce na akcji przeciwko reformie sądownictwa zatrzymano ponad 30 osób

Jak przekazała „Gazeta wyborcza”, w Polsce w sobotę, 15 lipca, kilkaset osób wyszło przed Pałac Prezydencki w Warszawie na akcję protestacyjną przeciwko reformie sądownictwa.

Podkreślono, że protestujący wezwali prezydenta polski Andrzeja Dudę do zawetowania ustawy, który podporządkowuje Sąd Najwyższy Ministerstwu Sprawiedliwości. Ostatnio dokument ten został poparty zarówno w Sejmie, jak i w Senacie.

Akcję zorganizowały lewicowe partie opozycyjne i ruchy obywatelskie. Uczestnicy akcji przynieśli transparenty z hasłami „Łapy precz od sądów” i „Nie oddamy wolnych wyborów!”. Policja poinformowała, że zatrzymano 31 osób.

Wcześniej Senat w ślad za Sejmem przegłosował poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej i strukturze sądów. Nowelizacje podporządkowują Sąd Najwyższy Ministerstwu Sprawiedliwości i wzmacniają wpływ rządu na proces powołania prezesów sądów.

Polska opozycja ostro potępiła zmiany w systemie sprawiedliwości. Partia „Platforma Obywatelska” zamierza przeprowadzić akcję protestacyjną również w niedzielę 16 lipca. Z kolei Komisja Europejska planuje w przyszłym tygodniu wydać swoją ocenę reformy sądownictwa.

 

Praca w Polsce