Polska chce od Niemiec reparacji za II wojnę światową

Polska chce od Niemiec reparacji za II wojnę światową
Polski rząd zastanawia się nad zażądaniem od Niemiec wypłaty odszkodowań w związku ze stratami zaznanymi przez Polskę w czasie II wojny światowej.

Taką możliwość bada komisja polskiego parlamentu. Jak mówi poseł partii rządzącej „Prawo i Sprawiedliwość” Arkadiusz Mularczyk, decyzja może zostać podjęta do 11 sierpnia, informuje o tym Associated Press.

Tą kwestią polscy parlamentarzyści zajęli się po tym, jak lider „Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska przygotowuje się do „historycznego kontrataku”.

„Tu chodzi o gigantyczne sumy, a także o to, że Niemcy przez wiele lat zrzucają z siebie odpowiedzialność za II wojnę światową”, – powiedział w zeszłym tygodniu.

W ostatnich dniach w Polsce wspomina się Powstanie Warszawskie z 1944 roku, w wyniku którego zginęło 200 tysięcy Polaków. Minister obrony narodowej Polski Antoni Macierewicz oświadczył, że Niemcy muszą zapłacić za te straszliwe straty, które zostały zadane narodowi polskiemu.

Niemcy wypłaciły miliardy euro odszkodowań za zbrodnie nazizmu, głównie Żydom, którym udało się przetrwać. Polska pod naciskiem ZSRR w latach 50. zrezygnowała z żądania takich odszkodowań.

Macierewicz oświadczył, że ówczesna Polska była „marionetką Związku Radzieckiego”, więc jej decyzja nie była legalna.

Artykuły powiązane