Saakaszwili powiedział w Polsce, że Lech Kaczyński został zamordowany

Saakaszwili powiedział w Polsce, że Lech Kaczyński został zamordowany
Eks-przewodniczący obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili, który w lipcu bieżącego roku został pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego, przyleciał do Polski.

Po przyjeździe do Polski Saakaszwili wystąpił z przemówieniem z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego.

W piątek wieczorem dał wywiad dla Telewizja Republika, w którym w szczególności powiedział, że Lech Kaczyński został zamordowany.

„Myślę, że była to zemsta Putina za Tbilisi za międzynarodowa aktywność Lecha Kaczyńskiego. Nie ma takich wypadków, nie ma takich zbiegów okoliczności. Nie wierzę w takie rzeczy. Nie wierzę typu przypadki. To było celowe działanie Putina i jestem pewien, żeby był bardzo zadowolony z tego co się wydarzyło”, - powiedział polityk.

Uważa on, że tragicznie zmarły polski prezydent, stanowił zagrożenie dla Władimira Putina i jego reżimu, dlatego w ten sposób ukarał on swoich oponentów.

„Dla Putina to nie jest miły widok, bo jego wrogowie mają być albo martwi albo przynajmniej martwi politycznie. Lecz Kaczyński został zamordowany, ale z mojego punktu widzenia wciąż żyje w sensie symbolicznym w sensie tych rzeczy, które były dla niego ważne. Do dziś we wszystkich a przynajmniej w większości gruzińskich domach pamięta się o Lechu Kaczyńskim”, - podkreślił Saakaszwili.

Micheil Saakaszwili odniósł się w wywiadzie do idei Międzymorza. Uważa on, że Polska powinna kreować nowe standardy i odgrywać rolę lidera w regionie. Tym samym, krytycznie odniósł się do polityki Unii Europejskiej, podkreślając, że Polska jest marginalizowana przez inne kraje Starej Europy.

„Jeśli Niemcy budują rurociąg nad waszymi głowami to jest to w interesie niemieckim, ale jeśli Polska chciałaby zrobić coś podobnego to pojawiają się głosy, że to jest niezgodne ze wspólną polityka unijną. I tak to działa. Mamy być równi, ale faktycznie niektórzy są równiejsi jak u Orwella. Myślę, że to nie będzie tak działać i w najbliższych latach Polska i jej interesy będą stopniowo coraz bardziej respektowane”,  – zaznaczył Saakaszwili.

Były przewodniczący nadmienił, że Polska powinna być przykładem dla nowych członków Unii Europejskiej w tym Ukrainy, którzy powinni brać z niej przykład.

„Dla mnie Polska powinna stanowić wzór dla Ukrainy – dlaczego Polska? Ma dość podobną historię, a do tego wspaniale poradziła sobie ze zmianami ustrojowymi, przetrwała mimo przeciwności i nie ma tu oligarchów”, - oświadczył on.

Przypomnijmy, że prezydent Petro Poroszenko anulował ukraińskie obywatelstwo byłego szefa Odeskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheila Saakaszwilego.

Były przewodniczący zamierza dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Artykuły powiązane

Media

2yssrd0NBdE