Katastrofa smoleńska: Polska oskarżyła Moskwę o zatajenie ważnych informacji

Katastrofa smoleńska: Polska oskarżyła Moskwę o zatajenie ważnych informacji
Federacja Rosyjska blokuje dostęp do informacji o katastrofie smoleńskiej.
Polska nie może współpracować z Rosją w sprawie katastrofy samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku w 2010 roku, ponieważ Moskwa całkowicie blokuje wszelkie próby Warszawy zdobycia dokumentów i informacji potrzebnych do zbadania tragedii.

Powiedział o tym minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski w wywiadzie dla serwisu RIA Novosti.

„Od siedmiu lat nie możemy uzyskać informacji od Rosji, nie możemy uzyskać dokumentów, odzyskać szczątków samolotu, nie mamy możliwości współpracy z rosyjskimi organami wymiaru sprawiedliwości, aby uzyskać informacje o tym, dlaczego doszło do katastrofy”, - podkreślił szef polskiego MSZ.

Zaznaczył on również, że uderza to w stosunki dwustronne Moskwy i Warszawy.

„Trzeci problem: mamy dwustronny problem między Polską a Rosją. Powstał on z powodu katastrofy samolotu 10 kwietnia 2010 roku”, — dodał minister.

Przypomnijmy, że wcześniej Warszawa zagroziła Moskwie pozwem do Międzynarodowego Trybunału Karnego ONZ w Hadze za rosyjskie śledztwo w tej sprawie oraz za odmowę zwrotu wraku rozbitego samolotu.

Jak informowano wcześniej, prokuratura w Polsce wysunęła oskarżenia pod adresem rosyjskich kontrolerów o umyślne doprowadzenie do katastrofy smoleńskiej.

Ponadto, ponowne badania strony polskiej i ekshumacja szczątków jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej generała Włodzimierza Potasińskiego potwierdziły, że w jego trumnie znajdują się szczątki ciał czterech innych osób, natomiast w trumnie prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego odkryto fragmenty ciał dwóch innych osób.

Artykuły powiązane