Polska otrzymała wniosek Gruzji o poszukiwaniu Saakaszwilego

Polska otrzymała wniosek Gruzji o poszukiwaniu Saakaszwilego
Prokuratura Okręgowa Warszawy dostała od Ministerstwa Sprawiedliwości Gruzji o wniosek ustalenie faktu przebywania na terytorium Polski byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

Poinformował o tym rzecznik resortu Łukasz Łapczyński, pisze "Słowo i Diło".

Jak przekazuje "Polskie Radio", Ministerstwo Sprawiedliwości Gruzji próbuje ustalić, czy Saakaszwili znajduje się na terytorium Polski, o czym wczoraj poinformowały media i sam polityk.

Zgodnie z procedurą polska prokuratura zwróciła się w tej sprawie do policji i służb granicznych.

Przypominamy, że wcześniej polska poseł Małgorzata Gosiewska stwierdziła, że żadna z polskich instytucji państwowych nie dostała pisma w sprawie ekstradycji Micheila Saakaszwilego do Gruzji.

26 lipca okazało się, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał dekret, na mocy którego pozbawił Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Administracja Prezydenta Ukrainy wyjaśniła, że odwołanie ukraińskiego obywatelstwa Saakaszwilego jest związane z przedstawionymi przez niego przy składaniu wniosku o ukraińskie obywatelstwo fałszywymi informacjami .

4 sierpnia Saakaszwili przybył do Polski, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przeciwko nazizmowi.

Artykuły powiązane