Polska skieruje Ukrainie wniosek w sprawie masowych zabójstw Polaków w latach 1937-1938

Polska skieruje Ukrainie wniosek w sprawie masowych zabójstw Polaków w latach 1937-1938
Polska zamierza przeprowadzić śledztwo w sprawie masowych zabójstw Polaków w ZSRR w latach 1937-1938.

W tym celu Instytut Pamięci Narodowej skieruje wnioski w sprawie masowych zabójstw Polaków do prokuratury Rosji, Białorusi i Ukrainy, poinformowała o tym "Rzeczpospolita".

"Wnioski będą gotowe w tym miesiącu. Zostaną skierowane do prokuratury Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi i Ukrainy", - powiedział szef wydziału śledczego IPN w Szczecinie Marek Rabiega.

Śledztwo ma wyjaśnić ilość ofiar i nazwiska pracowników NKWD, którzy brali udział w masowych zabójstwach Polaków. Również IPN chce znaleźć tych pracowników NKWD, którzy jeszcze żyją.

Operacja eksterminacji Polaków na terenie ZSRR rozpoczęła się na rozkaz udowego komisarza spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Nikołaja Jeżowa 15 sierpnia 1937 roku i trwała do 15 listopada 1938 roku. W jej ramach zostało aresztowanych i skazanych 139 835 osób. Z tej ilości 111 091 osób zostało skazanych na karę śmierci, pozostali - wysłani do obozów koncentracyjnych.

Na Ukrainie Polaków rozstrzeliwano w Bykowni, w Winnicy, w pobliżu Żytomierza i Chmielnickiego. Instytut Pamięci Narodowej Polski zamierza zbadać miejsca masowych egzekucji Polaków w Ukrainie, Rosji i Białorusi.

Artykuły powiązane