Polska chce zrezygnować z Cmentarza Orląt Lwowskich w paszportach

Polska chce zrezygnować z Cmentarza Orląt Lwowskich w paszportach Foto: premier.gov.pl
Polacy apelują do ministra Błaszczaka o usunięcie motywów z Wilna i Lwowa z listy ilustracji mających trafić do polskiego paszportu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polski proponowało z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości umieścić na stronach nowego paszportu ważne dla tego wydarzenia motywy i ilustracje. Wśród wybranych przez ekspertów obrazów znalazł się Pomnik Orląt Lwowskich. Informuje o tym „Polskie Radio”.

W osobnym konkursie internauci mogą głosować na 6 z 13 motywów, które również mają ozdobić nowy paszport. Wśród propozycji znalazła się także Ostra Brama w Wilnie. Plany umieszczenia w polskim paszporcie zdjęć obiektów mieszczących się na terenie Litwy i Ukrainy spowodowały kontrowersje, a także dyplomatyczną odpowiedź Wilna i Kijowa. Polscy eksperci i dziennikarze wezwali ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka do zmiany zasad konkursu. Pod apelem podpisało się już ponad 120 Polaków.

„Mając na uwadze troskę o dobre relacje Polski z Litwą i Ukrainą, apelujemy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka o usunięcie wizerunków Kaplicy Ostrobramskiej oraz Cmentarza Obrońców Lwowa z listy motywów zgłoszonych do konkursu Ministerstwa, którego celem jest wyłonienie ilustracji nowego polskiego paszportu.

Zarówno Kaplica Ostrobramska, jak i Cmentarz Orląt Lwowskich to ważne miejsca dla polskiej historii i kultury". Ich zdaniem "należy jednak brać pod uwagę, jak wiele sporów i podziałów może stworzyć wykorzystanie miejsc będących częścią Wilna i Lwowa, miast znajdujących się na terenie sąsiadujących z Polską niepodległych państw, dla ilustrowania dokumentu potwierdzającego polskie obywatelstwo.

Polska po niemal 100 latach od odzyskania niepodległości to zupełnie inny kraj, mający o wiele lepsze niż w przeszłości stosunki z Litwą i Ukrainą. Nie warto ryzykować zniszczenia tej wartości na rzecz wprowadzenia symbolicznych zmian graficznych na kartach polskich paszportów. Apelujemy do Pana Ministra o rozwagę i rezygnację z formuły konkursu, która w obecnej formie doprowadzi do kryzysu wzajemnych stosunków Polski z Litwą i Ukrainą”, – napisali polscy eksperci i dziennikarze.

Wezwanie do tej pory podpisało 122 polskich dziennikarzy, ekspertów, artystów i działaczy społecznych.

Pomnik Orląt Lwowskich to polski cmentarz wojenny, część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, na którym pochowani są polscy żołnierze, walczący w latach 1918-1920 przeciwko Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej i bolszewikom.

Artykuły powiązane