Prezydent Polski zablokował powołanie nowych generałów przez ministra obrony

Prezydent Polski zablokował powołanie nowych generałów przez ministra obrony
Prezydent Andrzej Duda zablokował powołanie nowych generałów, zaproponowanych przez Ministerstwo Obrony Kraju.

Jak informuje Bloomberg, według przedstawiciela Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Duda odmówił podpisania nominacji kilkudziesięciu generałów ze względu na brak jasności odnośnie proponowanego nowego systemu dowodzenia.

Poinformowano, że źródło nie jest w stanie potwierdzić dokładnej liczby zablokowanych nominacji, jednak polskie media donoszą o 46 desygnacjach.

Nowi generałowie powinni byli zamienić wojskowe kierownictwo, które wyeliminował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Bloomberg podkreśla, że prezydent Polski, który w zeszłym miesiącu zawetował częściowo reformę sądowniczą przeprowadzaną przez partię rządzącą w kraju, ryzykuje zaostrzenie napięcia, blokując nominacje w armii.

Poinformowano, że Duda i Macierewicz wiele miesięcy "są w konflikcie" z powodu nowego systemu zarządzania Siłami Zbrojnymi RP.

Przypomnijmy, na początku roku pojawiła się informacja, że w Polsce 26 generałów i 260 wyższych oficerów w ciągu ostatnich 16 miesięcy opuściło szeregi Armii Polskiej na znak protestu przeciwko politycznej interwencji rządu.

Artykuły powiązane