W Polsce znowu zapowiadane są huragany

W Polsce znowu zapowiadane są huragany
W zachodniej i północno-zachodniej części Polski burzom będą towarzyszyć niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega o kolejnych huraganach. Zachodniej i północno-zachodniej części Polski będą towarzyszyć niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h.

Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy województw lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. "Wiatr w porywach może osiągnąć 100 km/h, a opady deszczu na Dolnym Śląsku – od 30 do 50 mm", - informuje synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Maria Walinowska.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia ogłoszono dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tam również należy spodziewać się silnego wiatru i intensywnych opadów. "Prognozowane opady deszczu do 40 mm, a porywy wiatru do 90 km/h" - mówi Maria Walinowska.

Podczas burz trzeba zachować ostrożność - przypomina rzecznik głównego komendanta Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frontczak. "Zasada numer jeden – nie wychodzić z domu. Należy pozamykać okna i wyłączyć urządzenia elektryczne" - podkreśla starszy brygadzista. - "Jeśli burza zastanie nas na otwartej przestrzeni, nie wolno chować się pod drzewami, liniami wysokiego napięcia i lekkimi konstrukcjami, jak przystanki autobusowe. Nie wolno kłaść się na ziemi, a tylko kucać i tak przeczekać huragan" - wyjaśnia Frontczak.

O tym, jak niebezpieczne są huragany, można było przekonać się w nocy z 11 na 12 sierpnia, kiedy to w wyniku kataklizmu zginęło 6 osób, a 54 zostało rannych.

Artykuły powiązane