Polska wezwała UE do przeglądu polityki migracyjnej po zamachach w Hiszpanii

Polska wezwała UE do przeglądu polityki migracyjnej po zamachach w Hiszpanii
Polska nie da zgody na przymusowe przesiedlenie do kraju ludzi, których nie można sprawdzić z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk oświadczył, że Unii Europejskiej potrzebna jest nowa polityka migracyjna i konkretne, skuteczne działania w celu zapewnienia społeczeństwu bezpieczeństwa.

Jak przekazało „Polskie Radio”, w ten sposób na antenie TVP Info skomentował on sytuację po atakach terrorystycznych, które miały ostatnio miejsce w Barcelonie.

„Zdaniem wicepremiera, ministra obrony, potrzebna jest odpowiednia polityka migracyjna, aby uniknąć takich ataków”, - czytamy w komunikacie.

Jego zdaniem, Polska „nie da zgody na przymusowe przesiedlenie do Polski ludzi, których nie można sprawdzić z punktu widzenia bezpieczeństwa i potwierdzić ich tożsamości”.

Zastępca ministra obrony narodowej wyraził nadzieję, że czwartkowy zamach w Hiszpanii doprowadzi do tego, że Komisja Europejska odwoła decyzję o przymusowym przesiedleniu uchodźców, co jest, jego zdaniem, „rozwiązaniem stworzającym niebezpieczeństwo, zagrożenie dla obywateli i państwa”.

Wcześniej premier Polski Beata Szydło przekazała wyrazy współczucia i solidarności hiszpańskiemu premierowi Mariano Rajoyowi w związku z zamachami w Hiszpanii. Oświadczyła o gotowości do udzielenia pomocy i wsparcia dla ochrony wartości europejskich, które podzielają oba kraje.

W czwartek, 17 sierpnia, van wjechał w tłum ludzi w Barcelonie na deptaku La Rambla. W wyniku ataku 13 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych.

Drugi atak miał miejsce w katalońskim mieście Cambrils, gdzie około godziny 1 w nocy van próbował wjechać na deptak przy promenadzie, jednak przewrócił się, a potencjalni terroryści zostali zabici przez policję.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił trzydniową żałobę w całym kraju.

Wśród zabitych i rannych są obywatele 34 krajów.

Artykuły powiązane