W Polsce sąd ukarał tych, którzy przeszkadzali w ukraińskim pochodzie

W Polsce sąd ukarał tych, którzy przeszkadzali w ukraińskim pochodzie
Sąd Rejonowy w Przemyślu wydał karę za przeszkadzanie w pochodzie na cześć ukraińskich bohaterów wojennych w Przemyślu w dniu 26 czerwca 2016 roku.

Oskarżeni zostali skazani na kary od 4 do 10 miesięcy ograniczenia wolności i grzywny lub nieodpłatnego wykonywania prac społecznie użytecznych, przekazuje „Polskie Radio”.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Przemyślu Marta Pętkowska poinformowała, że wobec pracujących oskarżonych sąd zastosował sankcje karne, polegające na ściągnięciu 20% ich miesięcznego wynagrodzenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Natomiast tym, którzy nie pracują, sąd nakazał odpracować miesięcznie 30 godzin nieodpłatnych, kontrolowanych prac społecznie użytecznych.

Mowa o 20 oskarżonych, których w czerwcu ubiegłego roku polska prokuratura oskarżyła o utrudnianie przeprowadzenia w Przemyślu grekokatolickiej i prawosławnej ukraińskiej procesji, której członkowie po nabożeństwie za ukraińskich bohaterów wojennych szli ulicami miasta na ukraiński cmentarz wojenny.

Według prokuratury oskarżeni bezczelnie przeszkadzali w obywatelskim akcie religijnym, wulgarnie obrażali uczestników marszu z powodu ich narodowości i siłą zatrzymywali uczestników marszu na początku procesji, uniemożliwiając ich ruch.

Ponadto pięciu mężczyzn oskarżono o to, że podczas procesji uderzyli i szarpali jednego z uczestników – Zenona K. – utrudniając mu uczestnictwo w procesji, a trzech kolejnych – o bicie, kopanie i szarpanie za ubranie Petra K. z powodu jego ukraińskiej narodowości.

Artykuły powiązane