Polskie MSZ wezwało ambasadora Ukrainy w sprawie Saakaszwili

Polskie MSZ wezwało ambasadora Ukrainy w sprawie Saakaszwili fot.: Reuters
Do polskiego MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia w celu złożenia wyjaśnień w sprawie Saakaszwilego.

Poinformował o tym w komentarzu dla mediów europoseł Jacek Saryusz-Wolski, który towarzyszył Saakaszwilemu i jego zwolennikom w Przemyślu.

„W sprawie byłego prezydenta Gruzji interwencję podjęli szef dyplomacji Witold Waszczykowski, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Do MSZ wezwano także ambasadora Ukrainy”, pisze Euractiv.

Saryusz-Wolski powiedział, że, jego zdaniem, władza ukraińska nie miała uzasadnionych podstaw do zakazu wjazdu na Ukrainę Saakaszwili i nazwał to postępowanie „gwałceniem europejskich standardów”, do których przestrzegania się zobowiązano się podpisując umowę stowarzyszeniową z UE. Zapowiedział też, że poruszy ten temat na najbliższym posiedzeniu PE.

Micheil Saakaszwili wraz z grupą deputowanych i byłą premier Julią Tymoszenko przekroczyli wczoraj późnym wieczorem granicę polsko-ukraińską w Szeginie dzięki interwencji tłumu zwolenników, którzy wdarli się na teren przejścia granicznego i siłą przeciągnęli lidera partii „Ruch Nowych Sił” na terytorium Ukrainy.

Artykuły powiązane