środa, 13 wrzesień 2017 16:21

Polska wspiera wdrażanie misji ONZ na Ukrainie

Polska jest gotowa wspierać rozmieszczenie sił pokojowych ONZ na Donbasie i aktywnie włączyć się w uregulowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ od 1 stycznia 2018 roku.

Powiedział o tym podczas spotkania z zastępcą ministra spraw zagranicznych Ukrainy Serhijem Kysłycją w Warszawie zastępca szefa MSZ Polski Bartosz Cichocki, informuje polski resort spraw zagranicznych.

„Polska od dawna popiera postulat rozmieszczenia międzynarodowych sił pokojowych ONZ na obszarach Ukrainy dotkniętych agresją i okupacją”, - czytamy w komunikacie MSZ.

Według Cichockiego, Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w proces negocjacyjny w sprawie poprawy sytuacji na Donbasie.

„Ukraina jako strategiczny partner Polski może liczyć na nasze zaangażowanie w proces przywrócenia poszanowania dla prawa międzynarodowego”, - powiedział Cichocki.

Jego zdaniem „Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ od 1 stycznia 2018 r. jest świadoma swojej odpowiedzialności w pracach, które są rozpatrywane na forum Rady”.

Zastępca szefa MSZ RP zwrócił również uwagę na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków do pracy Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na wschodzie Ukrainy i konieczność zwiększenia jej aktywności.

W kontekście współpracy dwustronnej strony wyraziły gotowość do przeprowadzenia konsultacji w sprawie nowej ustawy o edukacji na Ukrainie.

 

Praca w Polsce