W związku z rosyjskimi ćwiczeniami "Zapad-2017" do Polski przybyły amerykańskie czołgi i haubice

W związku z rosyjskimi ćwiczeniami "Zapad-2017" do Polski przybyły amerykańskie czołgi i haubice
Do portu w Gdańsku w środę dotarła kolejna partia amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Wśród ponad tysiąca sztuk broni znajdują się czołgi Abrams, platformy gąsiennicowe Bradley i samobieżne haubice, informuje Deutsche Welle, powołując się na agencję AP.

Wskazania broń jest przeznaczona do zapewnienia wykonywania swoich zadań przez jednostki armii amerykańskiej, rozlokowane w Polsce.

Jak wiadomo, w ramach strategii NATO w zakresie wzmocnienia swoich wschodnich granic oraz w odpowiedzi na agresywne działania Rosji USA w tym roku skierowały do Polski i krajów bałtyckich cztery tysiące swoich żołnierzy. Pierwszy konwój wojskowy USA przybył do Polski w styczniu.

Przyjazd kolejnej partii amerykańskiego sprzętu wojskowego odbywa się na tle przygotowań do rozpoczęcia masowych rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych „Zapad-2017”.

Wspólne strategiczne ćwiczenia „Zapad-2017” z udziałem Federacji Rosyjskiej i Białorusi odbędą się w dniach od 14 do 20 września.

W ćwiczeniach, które odbędą się na terenie Białorusi oraz w zachodniej części Rosji, według oficjalnych danych weźmie udział 12,7 tys. osób.

Zachód wyraża jednak niepokój, że w rzeczywistości w ćwiczeniach weźmie udział o wiele więcej wojskowych.

Minister obrony RFN Ursula von der Leyen 7 września oświadczyła, że w tych ćwiczeniach „Zapad-2017” weźmie udział ponad 100 tysięcy żołnierzy.

Artykuły powiązane