Ukraińcy w Polsce biorą udział w masowych ćwiczeniach wojskowych 12 krajów

Ukraińcy w Polsce biorą udział w masowych ćwiczeniach wojskowych 12 krajów
W Polsce w środę rozpoczęły się największe w tym roku ćwiczenia wojskowe Sił Zbrojnych kraju pod nazwą „Dragon 17”, których scenariusz przewiduje reagowanie na hybrydowe zagrożenia.

Biorą w nich udział przedstawiciele 12 krajów, w tym również Ukraińcy z litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG, zawiadamia korespondent Ukrinformu.

„25 września wychodzimy na poligon Nowa Dęba, uruchamiamy centrum dowodzenia i zaczynamy tam szkolenie dowódczo-sztabowe »Brave Brother«, zintegrowane z ćwiczeniami »Dragon-2017«”, – poinformował przedstawiciel służby prasowej LITPOLUKRBRIG, oficer Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Gain.

Celem ćwiczeń „Dragon 17”, w których w tym roku będzie uczestniczyć 17 tys. żołnierzy oraz 3,5 tys. jednostek sprzętu wojskowego, jest opracowanie elementów interakcji lądowego, morskiego i powietrznego komponentu, a także sił operacji specjalnych i wojsk obrony terytorialnej Polski. Po raz pierwszy w ćwiczeniach wezmą udział jednostki nowo utworzonego rodzaju Sił Zbrojnych Polski — wojsk obrony terytorialnej.

Polska nie ukrywa, że scenariusz ćwiczeń ma charakter reagowania na obecne wyzwania, w tym na hybrydowe zagrożenia. Jak informuje zastępca ministra obrony narodowej Polski Michał Dworczyk, scenariusz przewiduje, że jeden z sąsiednich krajów chce uzyskać dostęp do minerałów na terenie Polski, próbując zdestabilizować sytuację polityczną w kraju i opanować sporne terytorium z wykorzystaniem metod hybrydowych.

Jak mówi, rzecz jasna jest to hipotetyczny scenariusz, który jednak opiera się na tym, co w ostatnich latach zaobserwowano, zwłaszcza na Ukrainie podczas aneksji Krymu albo ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

W trakcie ćwiczeń o charakterze obronnym Siły Zbrojne Polski będą współpracować z jednostkami państw NATO, rozmieszczonymi na terenie kraju. Oprócz Ukraińców wezmą w nich udział żołnierze z 10 krajów — USA, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii i Gruzji.

Ćwiczenia będą odbywać się na kilku poligonach równocześnie i zakończą się 29 września.

Artykuły powiązane