Nieznani sprawcy namalowali na konsulacie Ukrainy w Rzeszowie napisy ze swastyką i „OUN-UPA”

Nieznani sprawcy namalowali na konsulacie Ukrainy w Rzeszowie napisy ze swastyką i „OUN-UPA” Fot. Michał Okrzeszowski / Rzeszów News
W Rzeszowie nieznani wandale pomalowali budynek konsulatu honorowego Ukrainy w tym mieście. Sprawcy pokryli ściany budynku napisami, wykonanymi czerwoną farbą.

Na budynku konsulatu nieznani wandale napisali w języku polskim „Ukraina – OUN-UPA” oraz w niemieckim „Waffen SS Galitzien”. Przy godle Ukrainy namalowali szubienicę, napis Raus (w języku niemieckim „wynocha”), swastyki i rosyjski podpis „niet”. Na innej ścianie wymalowano symbol „Polski Walczącej”.

Jak powiedział wydaniu rzeszów-news.pl przedstawiciel rzeszowskiej policji Adam Szeląg, stróże prawa próbują znaleźć sprawców.

„Na razie prowadzimy postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Jeszcze nikt nie został zatrzymany” – powiedział Szeląg, dodając, że przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, ustalani są świadkowie, a teraz organy ścigania postarają się się odszukać sprawców.

Według danych wydania ludzie, którzy mieszkają w pobliżu miejsca zdarzenia, widzieli 30 września wieczorem nieznanego mężczyznę w wieku około 30 lat, malującego na ścianach konsulatu honorowego Ukrainy. Ludzie apelowali, by przestał to robić, jednak mężczyzna nie zwracał na nich uwagi.

Od 19 września br. honorowy konsulat jest okresowo nieczynny.

Sprawa jest znana w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie, który nadzoruje działalność rzeszowskiej placówki konsulatu. – Nie ma co komentować tego wydarzenia. Głupich ludzi nie brakuje po obu stronach granicy. Tę sprawę pozostawmy policji – powiedział wydaniu Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy w Lublinie.

Sobotnie zdarzenie to nie pierwszy atak na Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie. Wcześniej dwukrotnie ukradziono tablicę informacyjną. Po drugim incydencie na miejscu zainstalowano monitoring, przypomina Rzeszów-news.

Artykuły powiązane