Polska chce karać więzieniem za propagandę „banderowskiej ideologii”

Polska chce karać więzieniem za propagandę „banderowskiej ideologii”
Polska proponuje zamiast uchwały przyjąć ustawę o obchodach dnia pamięci polskich ofiar ukraińskich nacjonalistów.

Lider opozycyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział o tym podczas konferencji prasowej w Sejmie, przedstawiając odpowiedni projekt ustawy, pisze wPolityce.

„Ustawa jest aktem prawnym wyższego rzędu, dużo bardziej trwałym niż uchwała”, – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Jak mówi, w przeciwieństwie do uchwały ustawę musi jeszcze zatwierdzić Senat i prezydent. Wobec tego organy władzy ustawodawczej i wykonawczej bez względu na to, kto jest u władzy, biorą na siebie odpowiedzialność za realizację ustawy, dającej „szersze możliwości”.

Lider PSL powiedział, że ten projekt ustawy przewiduje również wprowadzenie zmian do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN). Chodzi między innymi o dodanie do katalogu przestępstw przeciwko Polakom lub obywatelom polskim innej narodowości zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów w okresie od listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 roku. Partia ta chce też zakazać propagandy ideologii OUN-UPA na terenie Polski. Tego rodzaju przypadki PSL proponuje karać grzywną, a także karą więzienia na okres do dwóch lat.

„Kontynuujemy walkę o prawdę historyczną, w żaden sposób nie chodzi tutaj o zaostrzanie emocji polsko-ukraińskich i żeby nikt w ten sposób tego nie odczytywał”, – podkreślił lider PSL.

W lipcu 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie tragedii wołyńskiej, nazywając ją „ludobójstwem narodu polskiego” i ustanawiając 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci. W tym roku po raz pierwszy Polska obchodziła ten dzień na szczeblu państwowym.

Polska i Ukraina mają różny stosunek do wydarzeń na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944. Polscy historycy kładą odpowiedzialność za morderstwa ludności cywilnej wyłącznie na OUN i UPA, a większość ukraińskich historyków jest przekonana o odpowiedzialności obu stron za te zbrodnie. Polska uważa, że w wyniku czystek etnicznych zginęło ponad 100 tysięcy Polaków i 5-10 tysięcy Ukraińców. Natomiast na Ukrainie mówi się o kilkudziesięciu tysiącach zabitych Polaków i do 20 tysięcy Ukraińców.

Artykuły powiązane