W Polsce za handel podróbkami aresztowano przemytników wśród których znajdują się Ukraińcy

W Polsce  za handel podróbkami aresztowano przemytników wśród których znajdują się Ukraińcy Fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl
Polska Straż Graniczna poinformowała, że 11 cudzoziemców, w tym Ukraińcy, zostało zatrzymanych za sprzedaż przemycanych produktów.


Jak zawiadamia Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, miało to miejsce w piątek 29 września w podwarszawskiej miejscowości Wólka Kosowska.

Operacja miała na celu głównie na walkę z nielegalną migracją. Tak samo jak w poprzednich przypadkach przeprowadzono ją wieczorem, jednak tym razem na prywatnej posesji, na której odbywał się regularny handel.

Policja odkryła 216 autobusów wypełnionych podrobioną markową odzieżą, butami i kosmetykami o szacunkowej wartości około 52 mln zł (377 416 078 hrywien).

Fałszywe towary były sprzedawane w hurtowych ilościach przez dealerów i handlarzy detalicznych, a następnie rozprowadzane w sklepach, wśród pracowników hurtowni i na bazarach w całej Polsce oraz w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Zatrzymanymi cudzoziemcy są obywatelstwa indyjskiego, ukraińskiego, tureckiego, ormiańskiego i bułgarskiego. Wraz z nimi aresztowano także kilku Polaków. Wszyscy zatrzymani mieli pozwolenie na pobyt w Polsce. W komunikacie oficerów poinformowano, że cudzoziemcy świadomie rozpoczęli tę procedurę, wiedząc, że są narażeni na odpowiedzialność karną, a nawet utratę prawa do pobytu w Polsce.

Likwidując nielegalny rynek, przeszkodzono w sprzedaży nielegalnych towarów, z których miesięczny dochód mógł przekraczać 200 mln zł (1 451 600 300 hrywien). Liczba wykrytych przypadków fałszerstw i ich wartość na czarnym rynku pozwala mówić, że zarówno organizatorzy, jak i zagraniczni pracownicy czerpali z tej procedury ogromne zyski.

Handel nielegalnymi towarami podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności na okres do 5 lat. W przypadku cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i naruszyli prawo, podejmując nielegalnych działań, straż graniczna będzie dążyć do ponownego rozpatrzenia kwestii legalności ich pobytu w Polsce.

Nie powiedziano, ilu Ukraińców należało do grupy przemytników.

Artykuły powiązane

Media

ozHImJi_yHU