poniedziałek, 09 październik 2017 07:32

Co piąty Ukrainiec pracuje w Polsce bez umowy

Jednocześnie, jak wynika z badania, 22% ukraińskich pracowników w Polsce stało się ofiarami nadużyć.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie w Polsce spadło z 7% w sierpniu do 6,9% we wrześniu.

Główna ekonomistka polskiego Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że jeśli informacje te potwierdzi Główny Urząd Statystyczny, będzie to oznaczać, że stopa bezrobocia jest najmniejsza od 1991 roku. Według szacunków Ministerstwa liczba bezrobotnych pod koniec września wyniosła 117 400.

Jak przekazuje Polskie Radio, Monika Kurtek dodała, że szacunki resortu pracy wskazują, iż bezrobocie w Polsce może jeszcze się zmniejszyć. Jak mówi, sytuacja na rynku pracy poprawi się, choć w najbliższych miesiącach w związku z zakończeniem prac sezonowych stopa bezrobocia może nieco wzrosnąć.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego o poziomie bezrobocia we wrześniu będą znane 24 października.

Tymczasem polskie firmy coraz częściej zatrudniają cudzoziemców. Jak napisano w wynikach badania Business Centre Club i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), robi to około 40% przedsiębiorców, a około 60% planuje zatrudniać obywateli innych krajów. Głównym powodem tego, że polscy pracodawcy decydują się zatrudnić pracowników z zagranicy, jest brak polskich pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.

Badanie przeprowadzone na zamówienie IOM wśród imigrantów z Ukrainy wykazało, że co piąty z nich pracuje bez umowy, a 22% stało się ofiarami nadużyć. Jak twierdzą eksperci, oznacza to, że należy dołożyć starań, by odpowiednie resorty poprawiły wszystkie procedury i zmniejszyły czas oczekiwania na dokumenty.

 

Praca w Polsce