wtorek, 10 październik 2017 15:21

Ukraina i Polska pod koniec października omówią głośną ustawę edukacyjną

Około 26 października we Lwowie odbędzie się okrągły stół z udziałem przedstawicieli mniejszości polskiej na Ukrainie, ambasady Polski oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy w sprawie implementacji językowego artykułu ustawy „O edukacji”.

W tej sprawie porozumieli się minister edukacji i nauki Ukrainy Lilija Hrynewycz oraz Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie Jan Piekło, poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa.

„Nasza propozycja jest następująca. Będziemy pracować ze wszystkimi naszymi mniejszościami narodowymi i wszystkimi ambasadami, wobec czego możliwość przedyskutowania wprowadzenia ustawy uzyskają nie tylko te mniejszości i kraje, które uciekają się do głośnych oświadczeń, a każdy – w zależności od warunków, w których żyje dana mniejszość oraz jej potrzeb edukacyjnych”, –zaznaczyła minister edukacji Lilija Hrynewycz.

Podziękowała Polsce za tolerancyjne i wyważone podejście do językowego artykułu ustawy edukacyjnej.

„Proponujemy zorganizować okrągły stół z udziałem przedstawicieli mniejszości polskiej na Ukrainie, przedstawicieli Ambasady oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Myślę, że to będzie korzystne dla uzyskania przez wszystkich odpowiedzi na swoje pytania i omówienia przybliżonego planu działania”, – zaznaczyła Hrynewycz.

Ambasador Polski Jan Piekło podziękował Hrynewycz za tę propozycję i poparł ją.

„Będzie to przykład tego, co jest między nami oraz tego, że współpraca jest kontynuowana, że możemy wspólnie rozwiązywać problemy z korzyścią dla każdej ze stron”, – powiedział ambasador Polski.

Przypominamy, że 25 września prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę „O edukacji”, która wprowadza na Ukrainie dwunastoletnie kształcenie średnie. Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła to prawo 5 września. Dokument przewiduje, że językiem procesu edukacyjnego w szkołach będzie język urzędowy, czyli ukraiński.

Polska, Rumunia, Węgry, Grecja i Bułgaria wyraziły zaniepokojenie w związku z przepisami tej ustawy dotyczącymi języka nauczania przedstawicieli mniejszości narodowych.

26 września rząd Węgier stwierdził, że w związku z ustawą „O edukacji” będzie blokować wszystkie dalsze orzeczenia Unii Europejskiej, mające na celu zbliżenie UE z Ukrainą.

 

Praca w Polsce