środa, 11 październik 2017 16:03

Tyma nazwał fejkiem Kremla udział Ukraińców w Polsce w „krymskim zjeździe diaspor”

Informacje podawane przez rosyjskie media na temat udziału przedstawicieli ukraińskiej diaspory z Polski w tak zwanym zjeździe ukraińskiej diaspory na Krymie są „typową dezinformacją” Kremla.

O tym w komentarzu korespondentowi Ukrinformu powiedział przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce (ZUwP) Piotr Tyma.

„Jestem przekonany, że nikt tam nie pojechał z ukraińskiej gromady Polski. To typowa dezinformacja, wszak nie podano nazwisk, nie podano nazw organizacji, ale są głośne oświadczenia i nagłówek i wiadomość ta już będzie żyć swoim życiem”, - powiedział Tyma.

Równocześnie zwrócił uwagę, że jedno z rosyjskich mediów jako uczestnika „zjazdu ukraińskiej diaspory” na Krymie wymieniło sekretarza Rosyjskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Białymstoku Andrzeja Romańczuka.

Prezes ZUwP podkreślił, że to właśnie Romańczuk był zamieszany w szereg głośnych skandali, związanych z uznaniem Krymu za część Rosji. Między innymi w marcu 2014 roku był obserwatorem podczas tzw. referendum na Krymie, a później, we wrześniu 2015 roku, zorganizowała wyjazd polskich uczniów - zwycięzców konkursu znajomości języka rosyjskiego do okupowanego Krymu.

Romańczuk był również członkiem prorosyjskiego ugrupowania „Zmiana”, którego lider Mateusz Piskorski znajduje się obecnie w warszawskim areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Jak informowały rosyjskie media, na „zjazd ukraińskich diaspor” na Krymie przybyli delegaci niektórych regionów Ukrainy, a także przedstawiciele ukraińskiej diaspory z Rosji, Polski, Bułgarii, Białorusi, Włoch, Mołdawii, Łotwy, Ukrainy, „DRL” i „ŁRL”.

 

Praca w Polsce