czwartek, 12 październik 2017 12:48

Policja zatrzymała wandala, który zdewastował Konsulat Ukrainy w Rzeszowie

Wandal, który 30 września zdewastował czerwoną farbą Konsulat Honorowy Ukrainy w Rzeszowie, został zatrzymany przez policję, przyznał się do winy i jest gotów ponieść konsekwencje.

O tym w komentarzu dla korespondenta Ukrinformu poinformował oficer prasowy rzeszowskiej policji nadkomisarz Adam Szeląg.

„Policja zidentyfikowała i zatrzymała tego człowieka w minioną sobotę (6 października). To 35-letni mieszkaniec Rzeszowa. Zostały mu postawione zarzuty na podstawie artykułu dotyczącego wzywania do nienawiści na tle narodowościowym. Przyznał się do winy i dobrowolnie wyraził gotowość poniesienia kary”, - powiedział Szeląg.

Jak powiedział, mężczyzna nie mógł jasno wytłumaczyć motywów swoich działań. Równocześnie przedstawiciel rzeszowskiej policji powiedział, że osoba ta nie jest związana z żadnymi organizacjami o charakterze radykalnym.

Wandalowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Jak informowaliśmy wcześniej, na budynku Konsulatu Ukrainy w Rzeszowie wandal napisał czerwoną farbą „Ukraina - OUN-UPA”, „Waffen SS Galitzien”, w pobliżu herbu Ukrainy namalował szubienicę i napis Raus ( niem. – „won”), swastyki i napis w języku rosyjskim „nie”.

Po tym incydencie ambasada Ukrainy w Warszawie skierowała do MSZ RP notę, w której poprosiła polskie władze między innymi o zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkich ukraińskich urzędów konsularnych w Polsce.

 

Praca w Polsce