Z Polski deportowano Rosjanina pod zarzutem prowadzenia wojny hybrydowej

Z Polski deportowano Rosjanina pod zarzutem prowadzenia wojny hybrydowej
Jako przykrywkę obywatel Federacji Rosyjskiej wykorzystał współpracę z Instytutem Badań Strategicznych w Moskwie.

Z Polski na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego odesłano obywatela Federacji Rosyjskiej, podejrzanego o udział w wojnie hybrydowej przeciwko krajowi, przekazują polskie media.

Agencja ustaliła, że Rosjanin Dmitrij K. był zaangażowany w inicjowanie i realizację działań w ramach wojny hybrydowej przeciwko Polsce i podtrzymywał kontakty ze Służbami Specjalnymi Federacji Rosyjskiej.

Podkreśla się, że jako przykrywkę obywatel Federacji Rosyjskiej wykorzystał współpracę z Instytutem Badań Strategicznych w Moskwie. Dzięki statusowi badacza Rosjanin miał kontakty w naukowych i dziennikarskich kręgach Polski. Zaznaczono, że aktywną działalność prowadził w latach 2016-2017. Wśród tematów, którym rosyjski obywatel poświęcał dużą uwagę, znalazły się polsko-ukraińskie relacje.

„Działał na rzecz wzrastania napieć, prowadził szereg inicjatyw w kampanii informacyjnej na rzecz Rosji, stymulował i prowadził też działania, które miały być przedstawiane jako oddolny opór przeciw ustawie o likwidacji pomników radzieckich w Polsce”, – zaznaczył przedstawiciel koordynatora polskich Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosjanina pozbawiono prawa do pobytu w Polsce i deportowano z kraju w czwartek w nocy.

Artykuły powiązane