wtorek, 17 październik 2017 09:30

Polska występuje przeciwko rewizji stowarzyszenia Ukraina-UE

Warszawa opowiada się przeciwko rewizji Umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE i zachęca Kijów i Budapeszt do rozwiązania problemu językowego w drodze dialogu.

Można się o tym dowiedzieć z oświadczenia MSZ w odpowiedzi na zapytanie korespondenta Ukrinformu.

"Polska nie widzi możliwości zmiany Umowy o stowarzyszeniu lub Umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu z Ukrainą. Strona polska będzie zachęcać partnerów z Węgier i Ukrainy do rozwiązania spornych kwestii ustawy o szkolnictwie w drodze dialogu, z poszanowaniem praw mniejszości narodowych i z uwzględnieniem międzynarodowych umów dwustronnych" - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ.

W MSZ podkreślają, że specyfika nauczania języka polskiego na Ukrainie jest nieco inna, niż węgierskiego.

"Jednocześnie informujemy, że polskie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Edukacji uważnie obserwują zagadnieniami wpływu odpowiedniej ustawy na polską edukację i są w stałym kontakcie z partnerami ukraińskimi" - podkreślają w polskim resorcie polityki zagranicznej.

W tym kontekście podkreśla się, że w przybliżeniu 26 października planowane jest spotkanie ministra edukacji Ukrainy Liliji Hrynewycz z przedstawicielami polskiej mniejszości na Ukrainie.

W dokumencie podkreślono, że Polska przywiązuje dużą wagę do nauki języka polskiego nie tylko na Ukrainie, ale w każdym kraju, gdzie żyją Polacy.

Należy nadmienić, że Węgry wymagają rewizji Umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE z powodu tego, że Ukraina, zdaniem strony węgierskiej, narusza postanowienia Umowy, ograniczając nowym prawem o edukacji prawo mniejszości narodowych uczenia się w ojczystym języku. Na żądanie Budapesztu, kwestia ta została wpisana do porządku obrad spotkania ministrów spraw zagranicznych UE, które odbędzie się w dzisiaj w Luksemburgu.

MSZ Estonii, która przewodzi prezydencji w UE wystąpiło przeciwko rewizji Umowy o stowarzyszeniu z Ukrainą.

 

Praca w Polsce