Ukraina chce odrestaurować groby żołnierzy URL w Polsce

Ukraina chce odrestaurować groby żołnierzy URL w Polsce
Ukraina zamierza zrekonstruować i uporządkować groby żołnierzy URL, którzy są pochowani w polskim mieście Kalisz.

Współpracę odnośnie tej kwestii omówiła Ambasada Ukrainy w Polsce z władzami miasta Kalisza, informuje Ambasada na swoim Facebooku.

" Złożyliśmy wizytę w Kaliszu i oddaliśmy hołd oficerom i żołnierzom Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej - sojusznikom Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej 1918-1920.
Po wojnie w Kaliszu i Szczypiornie zostali internowani w obozach kilka tysięcy oficerów i żołnierzy URL.
To właśnie w tym miejscu padły słynne słowa "Ja was przepraszam, Panowie. Ja was przepraszam", wypowiedziane 15 maja 1921 r. do internowanych w Kaliszu i Szczypiornie Ukraińców.
Mieliśmy zaszczyt spotkać się z Prezydentem Kalisza Panem Grzegorzem Sapińskim. Omówiliśmy kwestie współpracy w sprawie rekonstrukcji i uporządkowania mogił żołnierzy URL w tym tak ważnym dla wspólnej ukraińsko-polskiej historii mieście", - czytamy w komunikacie ambasady.

W Kaliszu po wojnie żyło kilka tysięcy żołnierzy UNR, którzy zostali internowani do obozów. To właśnie tutaj na spotkanie z Ukraińcami 15 maja 1921 roku przybył marszałek Józef Piłsudski, przypomina Ambasada.

"Dla Ukrainy jest to święte miejsce pamięci bohaterów walczących o wolność Państwa Ukraińskiego. Dla Polski to miejsca pochówku wiernych sojuszników, którzy ramie w ramie z Wojskiem Polskim wstrzymali najeźdźców bolszewickich i w ten sposób przyczynili się do obrony niepodległej Polski.

Zachowanie w należytym stanie miejsc pamięci oficerów i żołnierzy URL na terytorium Polski oraz ich godne wspólne upamiętnienie na szczeblu państwowym i społecznym jest nie tylko obowiązkiem chrześcijańskim i moralno-patriotycznym, lecz ważnym krokiem do dalszego pojednania naszych obu krajów i narodów.", - podkreślono.

Jak wiadomo, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zainicjował moratorium na ekshumację Polaków na Ukrainie w odpowiedzi na serię aktów wandalizmu w odniesieniu do ukraińskich pomników w Polsce, w szczególności demontażu pomnika ukraińskiego w miejscowości Hruszowice pod Przemyślem. Polskie władze nie potępiły tych aktów wandalizmu, a ostatnio nawet uznała je za legalne.

Szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz oświadczył, że moratorium na ekshumację polskich grobów na Ukrainie może być anulowane, gdy strona polska przedstawi swoją wizję legalizacji i rekonstrukcji ukraińskich pomników na terenie Polski.

Artykuły powiązane