Polskę zobowiązano codziennie płacić 100 tys. euro za wycinanie Puszczy Białowieskiej

Polskę zobowiązano codziennie płacić 100 tys. euro za wycinanie Puszczy Białowieskiej
Polska powinna codziennie płacić 100 tys. euro grzywny, dopóki nie zaprzestanie wycinki lasów Puszczy Białowieskiej, wynika z uchwały Trybunału Sprawiedliwości EU.

"Polska powinna natychmiast wstrzymać aktywne wycinanie w Puszczy Białowieskiej, za wyjątkiem przypadków, gdy jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego", – napisano w wyroku.

Przy tym Sąd orzekł, że jeśli Polska będzie naruszać tę decyzję, zostanie zobowiązana do zapłaty Komisji Europejskiej 100 tys. euro dziennie.

Kierownictwo resortu środowiska odniesie się do decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. Puszczy Białowieskiej na wtorkowej konferencji prasowej. Planowana jest ona na godz. 9.45 w siedzibie ministerstwa - poinformował rzecznik resortu Aleksander Brzózka.  

Rzecznik MŚ zapowiedział, że w konferencji mają wziąć udział: minister Jan Szyszko, wiceminister środowiska Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Na początku sierpnia informowano, że Warszawa może wymagać od KE odszkodowania w wysokości 2,5 mld euro, jeśli Bruksela będzie nalegać na zakończenie wylesiania w Puszczy Białowieskiej. W końcu lipca szef Ministerstwa Środowiska Polski Jan Szyszko powiedział, że wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej jest niezbędna do tego, aby chronić ją przed wyginięciem.

Na początku lipca KE skierowała do Trybunału UE pozew z żądaniem do polskich władz do podjęcia działań na wstrzymanie wycinki drzew. 28 lipca Sąd UE wydał postanowienie o natychmiastowym wstrzymaniu wycinki reliktowych lasów w Puszczy Białowieskiej.

W Puszczy Białowieskiej przebiega granica między Białorusią i Polską. Jest to największa pozostałość lasu pierwotnego w Europie. W Polsce znajduje się Białowieski Park Narodowy, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycinki w Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej rozpoczęły się jeszcze w maju 2016 roku.

Artykuły powiązane