Polska wstrzymała wycinkę lasu w Puszczy Białowieskiej

Polska wstrzymała wycinkę lasu w Puszczy Białowieskiej
Wcześniej UE zagroziła Polsce karą za prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej.

W polskiej części Puszczy Białowieskiej wstrzymano pracę kombajnów zrębowych. Poinformował o tym dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, przekazuje Gazeta Prawna.

Według Tomaszewskiego, wycofanie ciężkiego sprzętu z Puszczy Białowieskiej nie jest związane z decyzją sądu, a prace odbywały się w ramach troski o stan lasu.

Z kolei minister środowiska Jan Szyszko powiedział, że jest w pełni przekonany, że działania Polski były zgodne z prawem, podkreślając, że w stosunku do Polski nie mogą zostać zastosowane żadne sankcje.

Wycięcie drzew w Puszczy Białowieskiej wyjaśnił on walką z kornikiem drukarzem, który zasiedlił drzewa na powierzchni 34 tysięcy hektarów. W celu zwalczania szkodnika zdecydowano się na wycięcie zarażonych drzew, a także wywiezienie suszki.

Przypomnijmy, że 20 listopada Unia Europejska zagroziła Polsce grzywną w wysokości do 100 tysięcy euro dziennie, jeśli nie zakończy ona wycinki w Puszczy Białowieskiej. „Polska powinna natychmiast przerwać swoje aktywne zarządzanie lasami w Puszczy Białowieskiej, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to wyraźnie konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego”, - napisano w orzeczeniu sądu UE.

Artykuły powiązane