W Polsce wykryto polsko-ukraińską grupę, która fikcyjnie zatrudniała cudzoziemców

W Polsce wykryto polsko-ukraińską grupę, która fikcyjnie zatrudniała cudzoziemców Foto: strazgraniczna.pl
Dwóch Ukraińców aresztowano na trzy miesiące, czterej kolejni są podejrzani.

Przez niecałe dwa lata ugrupowanie wydało ponad 800 fałszywych zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce.

Pracownicy polskiej Straży Granicznej w Kłodzku zlikwidowali polsko-ukraińską organizację kryminalną, która zajmowała się legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców. Śledztwo jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Dzierżoniowa, informuje biuro prasowe polskich pograniczników.

Jak podkreślono, przestępcy pomagali cudzoziemcom nielegalnie, za wynagrodzeniem, zdobyć dokumenty pozwalające na pobyt w Polsce, w tym wizy, zezwolenia na pracę i karty pobytu. Z usług przestępców korzystali głównie obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji i Uzbekistanu. Właściciele polskich firm, które nie prowadziły działalności gospodarczej, rejestrowali w lokalnych organach władzy fałszywe wnioski i dostawali zezwolenia na zatrudnienie, a także pobyt cudzoziemców w Polsce. Na podstawie tych dokumentów cudzoziemcy wyrabiali sobie wizy w urzędach konsularnych swoich krajów. Fikcyjni pracodawcy w porozumieniu ze swoimi partnerami z Ukrainy składali również w administracjach państwowych województw podania o wydanie oświadczeń o zatrudnieniu, zezwoleniu na pracę i pobyt na terytorium Polski na okres od jednego do trzech lat. Korzystając z tych zezwoleń, cudzoziemcy przyjeżdżali do Polski, nie pracowali jednak u wskazanych osób, a wykorzystywali wizy do innych celów.

Zazwyczaj cudzoziemcy płacili za usługę rejestracji lub aktualizacji dokumentów od 100 do 3000 zł. Kwota zależała od rodzaju dokumentów, które chciał zdobyć klient grupy przestępczej. Śledztwo wykazało, że w ciągu niecałych dwóch latach przestępcy zarejestrowali ponad 800 zezwoleń na pracę i zdobyli kilkadziesiąt kart pobytu.

Aresztowania i rewizje w miejscach pracy i zamieszkania przedstawicieli grupy przestępczej miały miejsce jednocześnie, ponieważ istniało duże prawdopodobieństwo ucieczki figurantów nielegalnego schematu. Stróże prawa znaleźli podczas rewizji zezwolenia na pracę, deklaracje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców, kserokopie paszportów, wydrukowane formularze, wnioski i pieczątki firm, a także telefony komórkowe, komputery i laptopy.

Sąd rejonowy zastosował wobec obywateli Ukrainy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Póki co mówi się o czterech podejrzanych osobach.

Śledztwo w tej sprawie trwa.

Artykuły powiązane