Polska chce odzyskać kontrolę państwa nad stocznią Taruty w Gdańsku – media

Polska chce odzyskać kontrolę państwa nad stocznią Taruty w Gdańsku – media
Taruta jest gotów sprzedać swoje udziały w spółce, jest to kwestia ceny.

Polska chce zwiększyć państwowy udział w fabryce statków Serhija Taruty w Gdańsku. Zawiadamia o tym „Hromadśke”.

Końcowym beneficjentem spółki holdingowej Gdańsk Shipyard Group Sp. z o. o., łączącej osoby prawne utworzone na bazie gdańskiej stoczni Gdańsk Shipyard SA i GSG Towers Sp. z o. o., jest ukraiński biznesmen i ludowy deputowany Serhij Taruta. Drugi współwłaściciel stoczni to polska państwowa firma Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. (ARP).

Stocznia praktycznie nie buduje statków z uwagi na ograniczenia ze strony Unii Europejskiej. Ukraiński biznesmen przeprowadził restrukturyzację firmy i ogólnie obszaru przemysłowego. Powstało kilka osób prawnych, działających w różnych obszarach. Najbardziej perspektywiczny to produkcja wież do elektrowni wiatrowych. Dzisiaj linię tę obowiązują ograniczenia co do wielkości wież, a w celu modernizacji produkcji potrzebne są inwestycje, których ukraiński współwłaściciel nie ma. Dlatego polski rząd proponuje zwiększyć swój udział. Jak mówi Taruta, jest jeszcze jeden powód takiego rozwoju wydarzeń.

„Polska po prostu proponuje: mamy zamówienia obronne i jesteśmy gotowi kierować je do stoczni gdańskiej. Ale jednocześnie chcemy duży udział”, – powiedział.

Jak twierdzi, w tym roku w polskich mediach wzrosła liczba publikacji na temat ewentualnej nacjonalizacji jego udziału poprzez zmianę kierownictwa w przedsiębiorstwie, uważa je jednak za prowokacyjną dezinformację. Na pytanie o to, czy jest gotów pozbyć się udziałów w przedsiębiorstwach, odpowiedział: „Wszystko jest na sprzedaż, wszystko jest do kupienia... To kwestia ceny”.

Były menedżer generalny Industrialnej Unii Donbasu mówi, że to tylko część prawdy. W Polsce w ostatnich latach prowadzona jest polityka przywracania pod kontrolę państwa wcześniej sprywatyzowanych firm. Lokalne władze chcą między innymi odbudować przemysł stoczniowy, jednak obecność prywatnego właściciela w jednej z trzech największych stoczni kraju przeszkadza w prowadzeniu jednolitej polityki w tym sektorze gospodarki.

Wcześniej zawiadomiono, że Polska złożyła pozew do sądu przeciwko „Zaporoskiej Fabryce Samochodów” Wasadzego za niewywiązanie się ze zobowiązań inwestycyjnych.

Artykuły powiązane