Ukraińscy migranci zarobkowi w Polsce rezygnują z nisko płatnej pracy

Ukraińscy migranci zarobkowi w Polsce rezygnują z nisko płatnej pracy
Ukraińcy nie chcą pracować za 13 zł na godzinę.

Ukraińscy migranci zarobkowi w Polsce nie zgadzają się pracować za niską pensję. Jak poinformował w wywiadzie dla agencji prasowej PAP wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed, Ukraińcy uważają za zbyt niską stawkę 13 zł na godzinę (około 95 hrywien) i dlatego niechętnie idą do takiej pracy.

„Dziś stawka 13 zł na godzinę w rolnictwie jest dla nich często nie do przyjęcia. Wiedzą, że za podobne pieniądze mogą np. pracować w sklepie, czy w innym dogodnym miejscu”, – cytuje Szweda kanał telewizyjny TVN24. Urzędnik dodał, że taka tendencja świadczy o zmianie sytuacji na rynku pracy.

Analiza Ministerstwa świadczy o zmianie struktury pracy i geografii zatrudnienia Ukraińców. O ile wcześniej pracowali oni głównie w rolnictwie, to w ostatnich latach jest ich więcej w sektorze budownictwa, przemysłu i handlu. Ponad 50% pozwoleń na pracę wcześniej rejestrowano w województwie mazowieckim, dziś region ten już nie dominuje pod względem wielkości zatrudnienia Ukraińców.

„Obecnie praktycznie wszystkie województwa korzystają z usług pracowników z Ukrainy. Przeważnie zatrudniani są do tzw. prac prostych, które nie wymagają wysokich kwalifikacji: pomocnicy w gospodarstwie, praca przy maszynach, czy przy taśmie, ale także opiekunki”, – powiedział Stanisław Szwed.

Wiceminister dodał także, że zniesienie wiz dla Ukraińców nie wpłynęło na ich odpływ z Polski do innych krajów strefy Schengen, ponieważ w wielu państwach istnieje skomplikowana procedura uzyskania zezwolenia na pracę, a bez wizy można przebywać w nich 90 dni. Stanisław Szwed dodał także, że w 2017 roku w Polsce wydano 1,5 mln pozwoleń na zatrudnienie Ukraińców.

Jak mówi Szwed, szacuje się, że w Polsce pracuje około miliona Ukraińców.

Polski urzędnik przypomniał również, że od początku 2018 r. oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy będzie kosztować 30 zł (dziś taki wniosek dla pracodawcy w Polsce jest bezpłatny). Wiceminister ma nadzieję, że wprowadzenie opłat za to oświadczenie zmniejszy liczbę fałszywych oświadczeń, z których oszuści korzystają w celu uzyskania wizy.

W sierpniu 2016 roku prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę o minimalnej stawce godzinowej na poziomie 12 zł.

Warto nadmienić, że jak informował Tok.fm ukraińscy migranci zarobkowi w Polsce zaczęli składać w Państwowej Inspekcji Pracy dwukrotnie więcej skarg na swoich pracodawców i złe warunki pracy.

Artykuły powiązane