Polska uchwaliła ustawę o ASF i budowie ogrodzenia na granicy z Ukrainą

Polska uchwaliła ustawę o ASF i budowie ogrodzenia na granicy z Ukrainą
Rząd Polski zatwierdził projekt ustawy, który w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) przewiduje budowę ogrodzenia na wschodniej granicy Polski z Białorusią i Ukrainą.

Poinformował o tym zastępca ministra rolnictwa Polski Rafał Romanowski, przekazuje pomorska.pl.

„Takie zabezpieczenie ma pojawić się na odcinku granicznym z Ukrainą i Białorusią. Nie będzie na samej granicy, szczególne tereny przyrodnicze trzeba będzie pominąć”, - powiedział Romanowski.

Według niego ogrodzenie będzie przypominać siatki wzdłuż autostrad i dróg ekspresowych.

Koszt budowy ogrodzenia o długości ponad 1 tysiąca kilometrów wynosi 130 mln zł (ponad 37 mln dolarów). Przy czym w pierwszym roku funkcjonowania koszty jego utrzymania i konserwacji osiągną 190 mln złotych (ponad 54 mln dolarów).

Ogrodzenie będzie budowane w latach 2018-2021.

W ramach realizacji tej inwestycji rząd uchwalił jeszcze jedną specustawę, która będzie regulować wszystkie procedury prawne związane z tą inwestycją.

Przyjęta specustawa zezwala również na częściowy odstrzał dzików na terenach, które znajdują się pod ochroną. W tym celu myśliwym zaproponowano specjalny dodatkowy płatny urlop na okres do sześciu dni w roku.

Ogólnie rzecz biorąc, w Polsce do tej pory odnotowano 104 ogniska ASF, z czego 81 w tym roku. Po raz ostatni przypadek ASF potwierdzono 21 listopada u dzika z lasu w pobliżu granicy.

Artykuły powiązane