Ojciec Rydzyk zaproponował stworzyć listę Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA

Ojciec Rydzyk zaproponował stworzyć listę Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA
Tadeusz Rydzyk jest znany z przyjacielskich relacji z prawicowymi partiami w Polsce.

Założyciel i dyrektor radia „Radio Maryja Polska” Tadeusz Rydzyk, znany z przyjacielskich relacji z prawicowymi partiami w Polsce, zaproponował, by stworzyć listę Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA. Opracowaniem listy będzie zajmować się Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” oraz badaczka Ewa Siemaszko. Napisał o tym Nasz Dziennik.

Jak podkreśla ojciec Rydzyk, stara się uwiecznić tych, którzy ratowali Polaków na Kresach Wschodnich podczas strasznych morderstw, upamiętnić Ukraińców, którzy ostrzegali Polaków przed niebezpieczeństwem, być może chowali Polaków. Nawet teraz dowiadujemy się, że wielu z nich nie chce o tym mówić, bo się boją. Jego zdaniem trzeba to uwiecznić.

Jak zaznaczyło wydanie, sporządzaniem listy będzie zajmować się polska badaczka wydarzeń na Wołyniu z czasów II wojny światowej Ewa Siemaszko. Ukraińscy badacze oskarżają ją o zaangażowanie i zawyżanie liczby polskich ofiar konfliktu.

Przypominamy, że „Radio Maryja” to światowa rodzina katolickich stacji radiowych, połączonych w globalną sieć w ponad 70 krajach świata na wszystkich kontynentach.

W październiku 2016 roku radio zaczęło również nadawać we Lwowie. Jedną trzecią audycji radia stanowią modlitwy, jedna trzecia zostaje poświęcona na programy z udziałem kapłanów, którzy odpowiadają na pytania słuchaczy, a kolejna jedna trzecia – na programy o orientacji społecznej.

„Radio Maryja Polska” nie ma na antenie komercyjnej reklamy i istnieje wyłącznie dzięki dobrowolnym datkom swoich słuchaczy oraz wsparciu polskiego rządu.

Artykuły powiązane